Zespół policystycznych jajników – przeszkoda do pokonania na drodze do poczęcia upragnionego potomka

  Zespół policystycznych jajników (PCOS) jest jedną z częściej występujących kobiecych przypadłości. Ze wstępnych obliczeń (dość szacunkowych jednak) wynika, że na zespół policystycznych jajników cierpi blisko 12 procent młodych kobiet w Polsce, a 40 procent z nich może mieć kłopoty z zajściem w ciążę (zwłaszcza jeśli będzie ten moment odwlekać w czasie).

  Wśród przyczyn PCOS wymienia się insulinooporność, a także zaburzenia wydzielania hormonów podwzgórza i przysadki mózgowej.

  Co może wskazywać na występowanie zespołu policystycznych jajników?

  • Zaburzenia miesiączkowania (brak lub rzadkie krwawienie – powyżej 35 dni)
  • Hiperandrogenizm, czyli nadmierne owłosienie (np. wąsik), trądzik oraz potwierdzone badaniami nieprawidłowości w poziomie hormonów męskich w porównaniu z żeńskimi
  • Wynik dopochwowego badania wskazujący obecność 12 lub więcej pęcherzyków w jednym z jajników.

  Według kryteriów Rotterdamskich wystarczy dwa z  trzech wymienionych czynników, aby móc postawić diagnozę – policystyczne jajniki. Oczywiście po uprzednim wykluczeniu innych powodów powstania kłopotów z niewłaściwym poziomem hormonów żeńskich i męskich (np. nadczynność tarczycy).

  Jak przebiega leczenie zespołu policystycznych jajników?

  W zależności od stanu pacjentki zaleca się przyjmowanie leków hormonalnych, przyjmowanie odpowiednich suplementów zawierających kwas foliowy (np. Inofolic) ewentualnie zapłodnienie in vitro lub leczenie operacyjne, tzw. drilling jajnika. W przypadku pań, które mają nadwagę, nie bez znaczenia jest redukcja masy ciała .

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Medyczne nowinki, Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *