Żelazo – jak suplementować u kobiet starających się o dziecko, a jak u ciężarnych?

  Suplementacja preparatami zawierającymi żelazo jest inna u kobiet starających się o dziecko, inna u kobiet, które już są w ciąży. W każdym jednak przypadku powinna odbywać się pod nadzorem lekarza. Zarówno bowiem niedobór jak i nadmiar nie pozostaną dla organizmu kobiety oraz jej dziecka obojętne.

  Jak suplementować żelazo u kobiet starających się o dziecko?

  Niewłaściwy poziom żelaza zazwyczaj jest pokłosiem diety. Dlatego w grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim wegetarianki oraz weganki. Nie zwalnia to jednak z konieczności wykonania badań także i te przyszłe mamy, które z mięsa nie rezygnują. Kiedy można mówić o realnym zagrożeniu niedokrwistością? Gdy poziom hemoglobiny ma wartość niższą niż 11 mg%. Prawidłowy poziom żelaza u kobiety nieciężarnej powinien wynosić 18 mg%. W przypadku stwierdzonej niedokrwistości lekarz powinien zalecić doustną suplementację preparatami z żelazem. Suplementacja powinna zostać jednak przerwana w momencie zajścia w ciążę pacjentki. Dlaczego? Do co najmniej 8. tygodnia ciąży stosowanie preparatów z żelazem nie jest wskazane. Żelazo może bowiem w niekorzystny sposób oddziaływać na zanurzony w płynie pęcherzykowym zarodek prowadząc do powstania wad rozwojowych.

  Jak suplementować żelazo u kobiet w ciąży?

  Kobieta w ciąży powinna mieć nieco wyższy poziom żelaza – 27-28 mg. Jeżeli jest inaczej, zalecana jest suplementacja od 8. tygodnia ciąży w dawce od 30 mg dziennie. W przypadkach gdy suplementy nie są przyswajane w oczekiwany sposób, dawkę tę należy zwiększyć ewentualnie zwrócić uwagę, czy w diecie przyszłej mamy nie brakuje magnezu ani witaminy B6 – od ich bowiem także zależy to, czy suplementy z żelazem są dobrze przyswajane. Uwaga, suplementacja żelaza powinna być kontynuowana również podczas karmienia – dawka może jednak ulec zmniejszeniu do 20 mg dziennie. Wyjątkiem są sytuacje, w których niedokrwistość istnieje od dłuższego czasu i istnieje podejrzenie, że może przerodzić się w anemię – wówczas żelazo jest podawane w dawkach większych oraz w formie domięśniowych iniekcji.

  Kategoria: Dieta w ciąży, Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *