Włosy kobiet w ciąży nabierają blasku. Prawda czy mit?

  Prawda. U większości kobiet włosy w ciąży nabierają połysku, prawie nie wypadają i są zdrowsze niż kiedykolwiek. A to za sprawą dobroczynnego działania hormonów, które wyrównują i wydłużają cykl wzrostu włosa, dlatego fryzura rzeczywiście nabiera objętości i długości. Minusem tego zjawiska jest jednak i to, że w chwili, gdy gospodarka hormonalna zaczyna powracać do normy (do czasu sprzed ciąży), włosy wypadają intensywniej niż kiedykolwiek. Stąd tak wiele młodych mam tuż po porodzie zmienia fryzurę na krótszą. Warto tutaj jednak od razu obalić mit, że obcięcie włosów ma wpływ na ich wypadanie. Nie ma, bowiem najmniejszego. Owszem, gdy wypadają włosy krótkie jest to nieco mniej widoczne, niż gdy wypadają długie, ale jest to jedynie efekt estetyczny. Włosy nie rosną tak jak trawa, ich obcinanie nie prowadzi do zagęszczenia, cebulki włosowe nie namnażają się od obcinania włosów.

  Zdarza się jednak i tak, że na początku ciąży burza hormonalna może doprowadzić do zjawiska odwrotnego – do nadmiernego wypadania włosów. Fryzura może także stracić na gęstości, jeśli przyszła mama nie zadba właściwie o odpowiednią dietę i nie będzie posiłkować się dobrze przyswajalnymi suplementami diety (np. Inofolic). Rozwijający się maluch, może na tyle skutecznie czerpać z jej ciała substancje odżywcze, że nie wystarczy już ich na tyle, aby przyszła mama mogła dobrze wyglądać. Gdy dojdzie, zatem do nadmiernego wypadania włosów w trakcie ciąży, warto wykonać badania i skonsultować się w lekarzem prowadzącym ciążę. On wskaże, jakich pierwiastków czy witamin brakuje. Kiepski stan włosów może świadczyć o niedoborze żelaza, ale również potasu lub magnezu.

  Co z tymi mamami, które podczas ciąży nie mogą sobie poradzić z włosami, gdyż stają się niepokorne i układają się zupełnie inaczej niż dotychczas? Tym mamom warto polecić inne niż zazwyczaj środki do stylizacji włosów oraz… cierpliwość. Po przyjściu na świat maluszka, wszystko powinno powrócić do stanu sprzed ciąży.

   

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *