Wiek kobiety a ciąża

wiek kobiety a ciąża

  W jakim wieku najlepiej zajść w ciążę?

  Podczas planowania ciąży branych jest pod uwagę wiele czynników. Zdrowie, status materialny, zawodowy, obecność właściwego partnera u boku. Priorytetowy wciąż jednak jest wiek kobiety. I to mimo nieustannego rozwoju medycyny. Dlaczego?

  Z biologicznego punktu widzenia najbardziej odpowiednim dla kobiety okresem na zajście w ciążę jest wiek między 20 a 25 rokiem życia. Jak podkreślają lekarze wynika to stąd, że w tym czasie organizm jest w szczytowej formie swoich możliwości fizycznych, pozom hormonów sprzyjających zajściu w ciążę jest najwyższy i nie zdarzają się cykle bezowulacyjne. W tym wieku podczas ciąży ryzyko powikłań jest niewysokie, podobnie jak zagrożenie wystąpienia cukrzycy ciążowej czy nadciśnienia. Ryzyko poronień nie jest powszechne, ze statystyk wynika, że nie przekracza 10%, a dokładniej rzecz ujmując oscyluje około 9,4%. Wraz z wiekiem potencjalnej matki to ryzyko zaczyna wrastać. Skąd zatem powiększający się odsetek kobiet, które mimo argumentów zdrowotnych coraz później decydują się na macierzyństwo?

  Czas między 20 a 25 rokiem życia jest okresem w wielu przypadkach poświęcanym na rozwój naukowy, a potem też i zawodowy. Jest to moment osiągania stabilizacji życiowej, kiedy macierzyństwo z powodów często materialnych, nie jest najłatwiejsze. Niebagatelną przyczyną jest też to, że na tym etapie rozwoju psychologicznego trudno mówić o macierzyństwie dojrzałym, ukierunkowanym na potrzeby dziecka.

  Czy po 25. roku życia szanse na ciążę maleją?

  Zdaniem lekarzy okres do 30 roku życia kobiety pozostaje dla niej i dziecka czasem optymalnym. Ryzyko poronienia wrasta nieznacznie, bo do 10%, płodność maleje w równie znikomym stopniu, a sytuacja zawodowa potencjalnych matek jest zazwyczaj bardziej uregulowana. Ryzyko powikłań podczas ciąży – cukrzycy i nadciśnienia, nie jest dużo wyższe i wciąż organizm po połogu dość szybko powraca do stanu sprzed ciąży. Odpowiedni, zdrowy tryb życia w większości przypadków wystarcza, aby ciąża przebiegała właściwie i zakończyła się bezproblemowym porodem.

  W jakim wieku zajście w ciąże zaczyna być utrudnione?

  Spadek płodności u kobiet rozpoczyna się po ukończeniu 30. roku życia. Odbywa się to jednak stopniowo, a ryzyko poronienia wrasta do 11,7%. Unormowana w większości przypadków sytuacja materialna i zawodowa sprawia, że rośnie procent kobiet, które w tym właśnie czasie decydują się na macierzyństwo. Tym bardziej że w tym wieku energia życiowa nie jest jeszcze wyczerpana, a dojrzałość emocjonalna pomaga w podołaniu trudom macierzyństwa.

  Po ukończeniu 35 lat zaczynają się już pojawiać cykle bezowulacyjne. Utrudnione jest jednak nie tylko samo poczęcie. Rośnie ryzyko powikłań – w tym cukrzycy ciążowej, nadciśnienia, a sam poród w wielu przypadkach wymaga przeprowadzenia cesarskiego cięcia ze względu na zmniejszoną elastyczność więzadeł miednicy. Ryzyko poronienia wzrasta do 18%. Badania prenatalne również są wskazane, głównie ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia chorób genetycznych, np. Zespołu Downa. Plusem jest jednak nieporównanie lepsza sytuacja materialna i zawodowa. Dojrzałość emocjonalna sprawia zaś, że większość niedogodności związanych z macierzyństwem jest sprawniej łagodzona.

  Czy ciąża po 40. roku życia jest możliwa?

  Z medycznego punktu widzenia ciąża u kobiety czterdziestoletniej nie jest niemożliwa. Dowodzą tego zresztą przypadki kobiet takich jak aktorki Małgorzaty Kożuchowskiej czy wokalistki Jennifer Lopez. Biologa jest jednak nieubłagana. Nie została wynaleziona metoda odmładzania jajników. Szanse na to, aby kobieta po 40. roku życia naturalnie zaszła w ciążę wynoszą 10%. Po ukończeniu 45 lat szanse te maleją do 1%. Wciąż nie zostało ustalone wspólne stanowisko położników i psychologów. Bo o ile pierwsi apelują o to, aby decyzji o macierzyństwie nie odwlekać, o tyle drudzy coraz częściej rozpowszechniają tezę, że do macierzyństwa należy dojrzeć przede wszystkim psychicznie. Decyzję podejmuje kobieta. Ale warto też pamiętać, że również ona poniesie konsekwencje.

  Kategoria: Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *