USG – ile razy wykonać to badanie?

  USG to jedno z najpopularniejszych badań. Bezbolesne, możliwe do wykonania w każdym momencie i do tego prezentuje wynik natychmiast. Mama spodziewająca się przyjścia na świat maluszka powinna wykonać je w czasie ciąży co najmniej trzykrotnie. Są jednak od tej reguły wyjątki.

  Kiedy wykonać pierwsze badanie USG?

  Pierwsze badanie USG powinno się wykonać nie później niż 6 tygodni od dnia ostatniej miesiączki. Już wtedy jest możliwość zaobserwowania pęcherzyka ciążowego w macicy, sprawdzenia, czy jest dobrze „zakorzeniony”. Niekiedy udaje się także usłyszeć jak bije serduszko maleńkiego zarodka. Zarodek ma w tym momencie wielkość od kilku do kilkunastu milimetrów i wyglądem nieco przypomina fasolkę. To pierwsze badanie USG jest szczególnie ważne jednak nie, dlatego, że można usłyszeć akcję serca, ale dlatego, że w tym początkowym okresie najpewniej można oszacować wiek ciąży i prawdopodobny termin porodu. Wraz z rozwijaniem się ciąży staje się to dla lekarza coraz trudniejsze, gdyż zarodki rozwijają się w różnym tempie, a i dzieci rodzą się różne.

  To pierwsze USG jest wykonywane dopochwowo.

  Kiedy wykonać drugie badanie USG?

  Kolejne badanie USG najlepiej wykonać między 12 a 14 tygodniem ciąży. To szczególny moment – zarodek zaczyna swoim wyglądem przypominać miniaturkę człowieka. Jego wielkość jest różna, może mierzyć od 4 nawet do 8 cm. To idealny moment, aby odkryć, czy nie dochodzi do rozwijania się wad serca lub wad o podłożu genetycznym. Dlatego zresztą drugie badanie USG bywa potocznie nazywane USG genetycznym.

  Jak wykonywane jest drugie badanie USG? To uzależnione jest od warunków anatomicznej przyszłej mamy. Zwyczajowo od 13 tygodnia ciąży badanie USG wykonuje się już sondą przezbrzuszną, niemniej zdarza się, że w 12 tygodniu lepszy obraz można osiągnąć stosując jeszcze sondę dopochwową.

  Kiedy wykonać trzecie badanie USG?

  W kalendarzu przyszłej mamy kolejne badanie USG powinno zostać zaplanowane między 18 a 22 tygodniem ciąży. To czas, kiedy lekarz jest w stanie ocenić nie tylko płeć maluszka, ale również to, czy wszystkie narządy wewnętrzne (serce, płuca, nerki) funkcjonują prawidłowo. Jednocześnie oceniany jest stan łożyska i szyjki macicy mamy.

  Kiedy wykonuje się dodatkowe badania USG?

  • między 30 a 32 tygodniem ciąży – aby sprawdzić, jak płód przybiera na wadze oraz w celu upewnienia się, czy krew krąży prawidłowo w naczyniach krwionośnych dziecka i w naczyniach pępowiny (dodatkowe USG jest konieczne w przypadku ciąż zagrożonych oraz mam zmagających się z cukrzycą ciążową).
  • przed samym porodem, aby upewnić się, że z dzieckiem jest wszystko w porządku.
  • w przypadku przekroczenia daty porodu.

   

   

  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *