Trzeci trymestr ciąży

  Wielkie odliczanie do porodu, czyli trzeci trymestr ciąży. Dziecko już nie tyle się rozwija, co dojrzewa. Przyszła mama także – tyle, że do macierzyństwa. Ciąża ze stanu błogosławionego zaczyna się zmieniać w stan wielkiego oczekiwania. Czego przyszła mama może spodziewać się po trzecim trymestrze ciąży?

  Trzeci trymestr ciąży to czas, kiedy dziecko jest już w pełni rozwinięte. Powoli przygotowuje się do przyjścia na świat. To, co przyszła mama w tym okresie je, staje się z tego powodu jeszcze bardziej istotne. W diecie w trakcie ciąży nie może zabraknąć wapnia ani tym bardziej żelaza. Oczywiście, na tym lista składników niezbędnych, aby maluch dobrze się rozwijał, się nie kończy. Prowadzący ciążę ginekolog z pewnością będzie przypominał o suplementacji podczas każdej wizyty. A tych w trzecim trymestrze ciąży, nie będzie brakowało.

  W czasie, gdy dzidziuś zaczyna obrastać w tkankę tłuszczową, przyszła mama przygotowuje się do porodu. Wizyty u ginekologa stają się z tego powodu bardziej regularne. I jest ich niemal tyle, ile w trakcie pierwszego trymestru i drugiego trymestru razem. Zdarza się, że od ok. 34-35 tygodnia przyszła mama ma wizyty u lekarza, co tydzień. Na co zwraca uwagę lekarz podczas trzeciego tygodnia ciąży? U przyszłej mamy ważna jest jej waga, ciśnienie krwi oraz baczne monitorowanie stanu dziecka. Na tym się jednak nie kończy.

  Ważne badania w trzecim trymestrze ciąży:

  • Badanie szyjki macicy
  • badanie poziomu cukru
  • badanie na streptokoki grupy B
  • test niestresowy KTG
  • liczenie kopnięć dziecka dwa razy dziennie – to badanie przyszła mama wykonuje samodzielnie

  Najwyraźniejszą zmianą, mającą ogromny wpływ na życie przyszłej mamy, jest to, że jej ciało stale się powiększa. Obrzęki na nogach mogą powodować bolesność nawet podczas snu. Jakby tego było mało, ruchy malucha mogą ten sen dodatkowo utrudniać. Zaparcia stają się codziennością, a piersi przygotowując się do tego, że ich funkcją stanie się karmienie, są wyjątkowo tkliwe. Oczywiście, jest to dość czarny scenariusz, bo wiele kobiet do samego porodu prowadzi zupełnie normalne życie, które prawie niczym nie różni się od tego sprzed ciąży. Po porodzie jednak cały świat przyszłej mamy zmieni się o 180 stopni.

  Kategoria: Dieta w ciąży, Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie
  2 komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *