Test Apgar – co naprawdę oznacza?

  Młode matki z dumą ogłaszają, ile ich maluszkowi przyznano punktów w teście Agar. Im więcej, tym lepiej. Czy jednak zawsze zdają sobie sprawę, co oznacza test Apgar? I czy wysoki wynik, zagwarantuje, że ich dziecko będzie zawsze zdrowe?

  Test zawdzięcza nazwę swojej autorce – amerykańskiej pediatrze Virginii Apgar. Skala ma ułatwić oszacowanie zdrowia dziecka tuż po porodzie. W trakcie badania przeprowadzanego w pierwszej i piątej minucie po narodzeniu brane są pod uwagę następujące podstawowe czynności życiowe maluszka:

  • oddech
  • czynność serca
  • efekt drżenia błony śluzowej noska
  • napięcie mięśni
  • aktualne zabarwienie skóry.

  Za każdą z czynności można dziecku przyznać maksymalnie dwa punkty. Idealny wynik testu Apgar oznacza zatem 10 punktów.

  Jak wygląda przeprowadzanie testu Apgar?

  Neonatolog (pediatra, specjalista od noworodków) sprawdza czy noworodek może samodzielnie oddychać i jak sprawnie to robi. To kluczowy punkt testu Apgar, gdyż niedotlenienie (podobnie jak kłopoty z akcją serca) jest najbardziej niebezpieczne dla zdrowia. Następnie badane jest to, czy serce bije w równomierny i stabilny sposób. Istotne jest także badanie jak maluszek reaguje na bodźce – te bada się sprawdzając jak noworodek reaguje na strumień światła albo dotykanie cewnikiem wnętrza noska. Pod uwagę w teście Apgar brane jest też to czy dziecko ma napięte mięśnie, czy jest raczej bardzo wiotkie. Ostatni, ale istotny jest też kolor skóry dziecka – im bardziej różowa tym lepiej, bo świadczy o jej dobrym ukrwieniu.

  Jak rozumieć wynik testu Apgar?

  Liczba punktów między 8 a 10 oznacza dobry stan zdrowia maluszka. Wynik między 7 a 4 oznacza, że stan zdrowia maluszka jest średni (mówiąc bardziej wprost – dziecko jest silne, ale na przykład nieregularnie oddycha). Jeżeli jednak wynik testu Apgar sięga maksymalnie czterech punktów lub zostało mu tych punktów przyznanych mniej – maluszek nie jest w najlepszej kondycji. Czy to powód do tego, aby świeża mama miała głowę pełną zmartwień? Nie.

  Dzieci – również te urodzone przedwcześnie – często z czasem „doganiają” dzieci, które przyszły na świat i otrzymały natychmiast 10 punktów. Ich organizmy zaczynają się rozwijać jedynie z pewnym opóźnieniem.

  To, o czym warto pamiętać, to fakt, że test Apgar nie jest w stanie określić, jak w przyszłości rozwinie się układ nerwowy maluszka. Wysoki wynik to bardzo dobra prognoza, ale nie polisa zapewniająca stuprocentowa bezpieczeństwo.

  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *