Szczepionki przed ciążą – ściąga dla przyszłych mam

  O jakich szczepieniach powinna porozmawiać z lekarzem przyszła mama? Przed tobą gotowy spis najważniejszych szczepień. Możesz zabrać go ze sobą na wizytę lekarską. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.

  Planując ciążę, nawet najzdrowsza przyszła mama powinna pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu swojej kondycji. Jest to tym ważniejsze, że część chorobowych przypadłości, które dla dorosłego organizmu nie są groźne, dla maluszka mogą być niezwykle niebezpieczne. O jakich zatem szczepieniach nie można zapomnieć, planując poczęcie maluszka? Które choroby są potencjalnym zagrożeniem?

  • Różyczka – to jedna z groźniejszych chorób, która może doprowadzić zarówno do deformacji dziecka, jak i do jego utraty w efekcie poronienia. Dlatego jednym z priorytetów przed podjęciem decyzji o staraniu się o dziecko, jest wykonanie testu na obecność przeciwciał różyczki. Jeżeli wynik będzie ujemny, konieczne będzie przyjęcie szczepionki. To jedyny skuteczny sposób, aby zabezpieczyć się przed tą chorobą. Do rozważenia jest też pomysł, aby za jednym razem zaszczepić się także przed innymi chorobami wieku dziecięcego – odrą i świnką. Ale tę decyzję powinien podjąć już lekarz. Przyjęcie szczepionki skojarzonej wydłuża bowiem nabycie odporności z miesiąca (po szczenieniu tylko przeciw różyczce) do trzech miesięcy (zaszczepienie przeciw różyczce, śwince i odrze).
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A i B – to szczególnie ważne szczepienie dla tych przyszłych mam, które z powodu kłopotów ze zdrowiem często bywają w szpitalach albo najprawdopodobniej będą rodziły poprzez cesarskie cięcie. Czym grozi pominięcie tego szczepienia? W przypadku zarażenia wirusem, może dojść do poronienia ciąży. Jak przyjmuje się tę szczepionkę? W formie trzech iniekcji przyjmowanych odstępach, w czasie aż sześciu miesięcy. Dopiero gdy minie pół roku, można mówić o pełnym zabezpieczeniu. I podobnie jak w przypadku szczepionki na różyczkę, można przyjąć dwie szczepionki, na wirusowe zapalenie wątroby typu A i drugą dla typu B lub przyjąć szczepionkę skojarzoną.
  • Ospa wietrzna – oczywiście dotyczy to wyłącznie tych przyszłych mam, które nie były przeciwko tej chorobie szczepione w dzieciństwie. Jeżeli tak się stało, należy tę szczepionkę uzupełnić przed zajściem w ciążę. Pominięcie grozi rozwinięciem się u maluszka zespołu ospy wietrznej wrodzonej, co może przejawiać się nie tylko bliznami na skórze ale również bardzo poważnymi dysfunkcjami ze strony układu nerwowego.
  • Tężec – tę akurat chorobę dość często pomija się przy tworzeniu listy zagrożeń. Niesłusznie. Zdarzyć się bowiem może, że mimo największej nawet ostrożności kobieta starająca się o poczęcie maluszka lub już będąca w ciąży, zostanie narażona na skaleczenie w niehigienicznych warunkach. Tylko wcześniejsze zaszczepienie jest w stanie zniwelować ryzyko zakażenia tężcem do absolutnego minimum.
  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *