Sprawdzone sposoby pielęgnowania krocza po porodzie

  Temat jest delikatny. Taka też przede wszystkim powinna być pielęgnacja okolic intymnych mamy tuż po porodzie. Bo choć wiele zależy od tego czy było nacinane krocze, czy może szczęśliwie udało się tego uniknąć, to generalne zasady są niezmienne. Jak dni po porodzie uczynić mniej bolesnymi? Poznaj sposoby polecane przez inne mamy.

  Naczelną zasadą wszystkich mam po porodzie powinno być – nie przemęczaj się, odpoczywaj, odpocznij. Tyle, że to, co tak pięknie brzmi w teorii, nie zawsze jest możliwe w praktyce. Opieka nad maluszkiem wymaga większej aktywności. Obolałe po porodzie krocze wymaga ogromnej delikatności. W przypadku sytuacji, kiedy konieczne było nacięcie – należy być szczególnie ostrożnym ze względu na szwy, które zostały założone. Najlepsza pielęgnacja nie jest jednak skomplikowana – ogranicza się do pamiętania o trzech punktach:

  • Mycie – przynajmniej trzy lub cztery razy dziennie. Do delikatnego płukania tych okolic używać należy bardzo delikatnych mydeł (mogą być te, których używasz do mycia dziecka), ewentualnie płynu do higieny intymnej (warto zwrócić uwagę na to, czy w składzie jest kora dęby lub arnika, która przyspiesza gojenie. Jeśli krocze jest wciąż bolesne warto przemywać je naparem z kory dęby lub arniki. Można spotkać się z opinią, że skuteczny jest też rumianek i rzeczywiście tak jest, ale warto pamiętać, że niekiedy uczula. Ulgę w bólu podczas higieny intymnej zapewni też płukanka z nadmanganianiu potasu. Uwaga – powinna mieć ona kolor jasno różowy, a nie fioletowy.
  • Suszenie – wilgoć nie sprzyja szybkiemu gojeniu się, dlatego po podmyciu się konieczne jest dokładne osuszenie. Niewskazane jest pocieranie, zwłaszcza, gdy są założone szwy. Nadmiar wody należy usuwać delikatnie dotykając krocza bawełnianym ręcznikiem. Niektóre mamy polecają wręcz… bawełniane koszulki. Aby mieć pewność, że okolice intymne zostały osuszone idealnie, należy skorzystać z suszarki do włosów. Warto także znaleźć w ciągu dnia chwilę (podczas drzemki maluszka) pozbyć się bielizny i leżąc z rozszerzonymi udami niejako „przewietrzyć” obolały rejon.
  • Unikanie bólu – jeśli krocze było zszywane siedzenie na klasycznej poduszce czy krześle może okazać się torturą. Rozwiązaniem jest kupno specjalnej poduszki z dziurą, wewnątrz, co zapewni podrażnionym okolicom bezpieczeństwo i ulgę w bólu. Pomysłowym rozwiązaniem jest także wykorzystanie w tym celu dmuchanego kółka do pływania.

  Kiedy dolegliwości powinny minąć? Każdy przypadek jest zupełnie inny, ale w większości przypadków najtrudniejsze są pierwsze dwa tygodnie. Potem każdy kolejny dzień jest łatwiejszy.

  Kategoria: Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *