Seminogram – kiedy warto wykonać to badanie?

  Seminogram to jedno z podstawowych badań wykonywane przy podejrzeniu niepłodności partnera. Im wcześniej zostanie wykonane, tym szybciej zostaną wyjaśnione wszystkie wątpliwości. Czego można się z niego dowiedzieć?

  Według statystyk problem niepłodności może dotyczyć aż 14% par w Polsce. Seminogram, czyli ocena jakości nasienia, jest jednym z popularniejszych badań dla panów starających się o ojcostwo. Aby badanie było maksymalnie dokładne, sperma powinna zostać oddana do analizy możliwie najszybciej. Co to oznacza w praktyce? Jedynie w sporadycznych przypadkach nasienie można dostarczyć do kliniki (w ciągu godziny). W większości przypadków mężczyźni podczas wizyty w odpowiedniej klinice, zapraszani są do odseparowanych pokoi, gdzie masturbując się, napełniają nasieniem wskazany, wyjałowiony pojemnik. To, o czym warto wiedzieć, to zasady postępowania przed badaniem. Wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna przed, przynajmniej dwudniowa. W przypadku przyjmowania leków, zwłaszcza antybiotyków – przerwa powinna być dłuższa, przynajmniej czternastodniowa. Jeżeli zaś partner przyjmuje na stałe inne leki, powinien skonsultować z lekarzem zasadność badania.

  Co jest brane pod uwagę podczas seminogramu?:

  • objętość nasienia
  • liczba plemników oraz ich ruchliwość i żywotność
  • pH nasienia
  • obecność białych krwinek.

  Co może mieć wpływ na efekt badania?

  Niekorzystne wyniki jakości nasienia mogą być pokłosiem prowadzenia niehigienicznego trybu życia, braku suplementacji kwasem foliowym (szczególnie polecanym preparatem jest Inofolic ze względu na bogatą zawartość wysoko przyswajalnego Myo-inozytolu poprawiającego płodność) oraz przebyte niedawno infekcje. Dlatego w większości przypadków dla upewnienia się, że parametry nasienia mają charakter stały, a nie są powodowane czynnikami zewnętrznymi, zaleca się powtórzenie badania za ok. trzy miesiące.

  Jaki wynik seminogramu powinien niepokoić?

  Powodem rozpoczęcia leczenia męskiej niepłodności powinna być już zbyt mała objętość ejakulatu oraz zbyt niska liczba plemników, tzw. oligozoospermia. Kłopoty z płodnością mogą być też wywołane przez mało ruchliwe plemniki, tzw. astenoospermia. Jeżeli zaś w trakcie badania okaże się, że w spermie przeważają plemniki o niewłaściwej budowie, stan ten określa się jako teratozoospermię. Gdy zaś w nasieniu zostanie potwierdzona obecność białych krwinek, konieczne będzie wykonanie posiewu w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Ty i partner, Zdrowie partnera

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *