Seks po porodzie – czy zawsze trzeba odczekać 6 tygodni?

  Zdaniem większości lekarzy do pierwszego zbliżenia między młodymi rodzicami dojść może po okresie 6 tygodni. Z zastrzeżeniem jednak, że każdy przypadek jest inny i niekiedy do seksu dochodzi wcześniej lub znacznie później. Zależy to nie tylko od tego jak przebiegnie poród.

  Gdy w rodzinie pojawia się małe dziecko, koncentruje na sobie uwagę wszystkich, a przede wszystkim mamy. Jeśli dodatkowo jest to pierwsze dziecko, do głosu dochodzą takie emocje jak lęk, zdenerwowanie i niepewność. Potrzeby seksualne młodej mamy niekiedy schodzą wówczas na drugi plan. Jeśli trwa to zbyt długo, może zachwiać równowagę w związku, a w partnerze zbudować poczucie odrzucenia. Jak temu zapobiec?

  • Priorytetem powinien być zawsze twój stan zdrowia. Jeżeli ginekolog, którego odwiedziłaś po porodzie, nie widzi przeciwwskazań do współżycia, wszystko pięknie się goi, a ty nie odczuwasz żadnych dolegliwości – nic nie stoi na przeszkodzie, aby całą swoją uwagę poświecić partnerowi!
  • Wybieraj pozycje, w których czujesz się komfortowo. Jeśli jesteś zmęczona opieką nad maluszkiem, wybierz pozycję leżącą lub półleżącą – taką, w której jesteś mniej aktywną stroną (dobrym rozwiązaniem jest pozycja na boku na tzw. łyżeczki). Wytłumacz partnerowi, że to dla ciebie dość trudny czas i potrzebujesz jego zrozumienia i wsparcia.
  • Nie zmuszaj się jednak do współżycia, jeżeli czujesz, że jeszcze nie nadszedł na to czas. Udawanie namiętności (oraz orgazmów) może spowodować, że nabierzesz względem partnera niechęci – to może wasz związek popsuć zamiast go wzmocnić. Pamiętaj o tym, że w tym czasie jesteś pod dużym wpływem hormonów – a prolaktyna odpowiedzialna za obkurczanie się macicy i produkcję mleka, zmniejsza popęd seksualny.
  • Jeśli penetracja sprawia ci ból, wybierz seks oralny. Nie martw się, jeśli potrzebujesz więcej czasu na osiągnięcie spełnienia niż wcześniej. Niech to nie będzie powód, dla którego unikasz seksu. Endorfiny, jakie powstają w efekcie orgazmu, są ci teraz bardzo potrzebne.
  • Zadbaj o zabezpieczenie się, jeśli nie marzysz o kolejnej ciąży. Okres karmienia piersią nie jest momentem, kiedy nie może dojść do poczęcia kolejnego maluszka.
  Kategoria: Styl życia, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *