Rodzaje USG wykonywane u kobiet spodziewających się dziecka – co warto wiedzieć?

  Przyszła mama ma do wyboru USG 2D, 3D a nawet 4D. Czym powinna kierować się dokonując wyboru?

  • Szukaj doświadczonych lekarzy! Badanie USG jest badaniem subiektywnym, wiele zależy od umiejętności obserwacji lekarza i jego doświadczenia. To, co pokazuje się na ekranie podczas badania należy, bowiem umieć właściwie zinterpretować, aby móc przekazać rodzicom prawdę na temat stanu zdrowia czy płci maluszka. Wybierając gabinet wykonujący badania USG należy, zatem mieć na uwadze to, czy obecni tam specjaliści od USG mają odpowiednią wiedzę na temat rozwijania się ciąży.
  • USG 2D – inaczej klasyczne – daje dwuwymiarowy obraz. Przy pierwszych badaniach określających wiek ciąży jest to badanie wystarczające. Doświadczony ginekolog ultrasonolog jest, bowiem w stanie ocenić, czy narządy rozwijają się odpowiednio, bez wad genetycznych i w określonym tempie. Oceni także poziom wód płodowych i umiejscowienie łożyska. Najnowsze aparaty USG są również w stanie dostarczyć informację, jak przepływa krew w naczyniach dziecka i matki – chodzi o tzw. badania dopplerowskie. Minusem badania USG 2D jest tylko to, że rodzice na ekranie widzą czarno-białe plamy.
  • USG 3D – gwarantuje, że rodzice obejrzą przestrzenny obraz dziecka! Przyszła mama i tata nie będą już wpatrywać się w czarno-biały ekran pokryty plamami. Zobaczą już za to, jaki kształt ma ich maluszek. Jak wygląda jego twarz i nóżki czy rączki. Po wizycie otrzymają pamiątkowe zdjęcie swojego dziecka. Oczywiście badanie to wciąż pozostaje badaniem i prócz niewątpliwych walorów emocjonalnych, jest także kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy dziecko rozwija się w prawidłowy sposób.
  • USG 4D – to prawdziwa filmowa rewolucja. Przyszli rodzice mają, bowiem unikalną okazję zobaczyć, jakie grymasy robi ich maluszek i jak się porusza. Film z „brzuszka przyszłej mamy” nie jest jednak tylko fanaberią, bo jak przekonują psycholodzy ułatwia i przyspiesza wytworzenie więzi między rodzicami i dzieckiem.
  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *