Przeziębienie w ciąży to jeszcze nie koniec świata!

  Jak sobie poradzić, gdy czujesz, że dopada cię przeziębienie, a ty wiesz, że nie możesz przyjmować większości leków? Spokojnie, nie jesteś bezbronna, ale reaguj szybko. Nie pozwól, aby choroba zagościła w twoim ciele zbyt długo.

  Dużo zależy od czasu twojej reakcji na pogarszające się samopoczucie, uczucie zimna, drapanie w gardle i katar. Im wcześniej sięgniesz po domowe i sprawdzone metody podnoszenia sił organizmu do walki, tym lepiej. Twoim wsparciem będzie zatem ciepły koc, wypoczynek, woda pita małymi łyczkami, ale w dużej ilości (ok. 3 – 4 litrów) i ziołowe herbatki (dodatek imbiru jest polecany zwłaszcza tym przyszłym mamom, które walczą z porannymi mdłościami). Uważaj na to, aby nie doszło do nadmiernego przesuszenia śluzówki, gdyż czyni ją to mniej odporną na zakażenia bakteryjne. Prócz picia wody i herbatek, pamiętaj zatem o odpowiednim nawilżeniu powietrza w mieszkaniu – kup specjalistyczny nawilżacz albo kładź wilgotne ręczniki na kaloryferach. Masz katar? Stosuj inhalacje z soli kuchennej lub płucz nos solą fizjologiczną.

  Dołóż starań, aby twoje menu w trakcie rozwijania się choroby zawierało odpowiednią zawartość składników odżywczych i suplementów diety (np. bogaty w inozytol i kwas foliowy Inofolic), gdyż twój organizm potrzebuje siły, aby pokonać chorobę własnymi siłami.

  Czego przeziębiona kobieta w ciąży powinna unikać?

  • Brania antybiotyków bez konsultacji z prowadzącym ciążę lekarzem. I zasada ta dotyczy większości leków, także tych dostępnych bez recepty. Nawet tych ziołowych. Na indeksie są m.in. popularne tabletki do ssania zawierające tymianek i podbiał i sztyfty do nosa, które w swoim składzie mają olejki eteryczne. Ostrożność jest zalecana zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy to kształtują się główne organy wewnętrzne maluszka.
  • Przegrzewania mieszkania. Preferowana temperatura wewnątrz powinna wahać się od 18 do 20 stopni Celsjusza. Dlaczego? Zbyt wysoka temperatura obniża odporność i może doprowadzić do wydłużenia okresu dochodzenia do zdrowia.
  • Odwlekania wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Może bowiem dojść do sytuacji, że mimo twoich starań konieczne będzie wsparcie odpowiednich antybiotyków.

   

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *