Połóg – na co powinna przygotować się szczęśliwa mama z noworodkiem na pokładzie

  Czas po porodzie bywa trudny. Jeśli jednak przed opuszczeniem szpitala otrzymasz szczegółowe informacje od lekarza lub położnej, z pewnością będzie znacznie łatwiejszy. O czym powinnaś wiedzieć?

   

  Tuż po porodzie najbardziej dokuczliwe będą dolegliwości o podłożu fizycznym. Twoja sprawność nie będzie od razu doskonała. W zależności od tego, czy rodziłaś naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie – zalecenia lekarzy będą nieco się od siebie różniły.

   

  1. Higiena. Po porodzie naturalnym szyjka macicy będzie się obkurczać stopniowo, więc przede wszystkim konieczna będzie wzmożona ostrożność, aby nie doszło do zakażenia. Niewskazane będą kąpiele w wannie, a absolutnie zabronione pływanie w basenie. Szew po cesarskim cięciu także wymaga dbałości o zachowanie maksymalnie sterylnego środowiska. Jak długo trwa okres wzmożonej ostrożności? Do pierwszego badania poporodowego, czyli od czwartego do szóstego tygodnia po porodzie.

   

  1. Szwy. Jeśli świeżo upieczona mama ma szwy, należy spodziewać się, że rozpuszczą się w ciągu tygodnia lub dwóch. Po porodzie naturalnym, kiedy doszło do szycia krocza podczas wizyty w toalecie można niekiedy zauważyć fragmenty rozpuszczających się szwów na papierze toaletowym. Nie jest to na szczęście powód do niepokoju, to normalne.

   

  1. Ból. Kiedy przestanie boleć całe ciało? Wystarczą dwa tygodnie. Znikną też pojawiające się niekiedy drętwienia rąk i nóg.

   

  1. Opuchlizna. Dwa tygodnie – tyle czasu powinno zająć zniknięcie opuchlizny. Mniej więcej tyle zajmie pozbycie się resztek płynu, który zgromadził się podczas ciąży. Na co powinno się zwrócić uwagę? Jeżeli opuchlizna nie jest równomierna. Jeśli jedna noga wciąż pozostaje grubsza od drugiej, warto udać się do lekarza. Dlaczego? To może sugerować ryzyko istnienia skrzepu.

   

  1. Krwawienie, które pojawia się po porodzie bywa nazywane odchodami połogowymi także będzie się sukcesywnie zmniejszać. Jak długo będzie trwać? To bardzo indywidualna kwestia. U niektórych kobiet znika po tygodniu, u niektórych może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku skrzepów dużych rozmiarów, konieczna jest konsultacja u lekarza.

   

  1. Rozciągnięta skóra na brzuchu powinna wrócić do normy w ciągu kilku miesięcy. To także jest kwestia bardzo indywidualna i uzależniona od tego, czy poród był naturalny czy poprzez cesarskie cięcie. Dla przyspieszenia powrotu do stanu sprzed ciąży wskazana jest aktywność fizyczna oraz przemyślana dieta.

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *