Płodność pod lupą naukowców

płodność pod lupą naukowców

  Statystyki wskazują, że niepłodność niemal w takim samym stopniu dotyka mężczyzn jak i kobiety. Co prócz chorób może mieć negatywny wpływ na płodność przyszłych rodziców?

  1. Wiek
  Płodność kobiety i mężczyzny w decydującej mierze zależy od wieku obydwojga. Im jest on wyższy, tym mniejsza szansa na poczęcie zdrowego dziecka. Wymienianie czynników mających wpływ (nie zawsze korzystny) na zdolność do poczęcia dziecka na tym się jednak nie kończy.

  2. Środowisko
  Oczywiste jest to, że dla przyszłych rodziców niezwykle ważne jest otoczenie, w którym żyją oraz to jak żyją. Rozwój cywilizacji i co się z tym wiąże poziom zanieczyszczenia powietrza, wody, pożywienia oraz nadmierne tempo życia mogą wpływać destrukcyjnie na możliwości rozrodcze. Tyle, że są to bardzo ogólnikowe stwierdzenie. Dlatego właśnie warto przypominać o badaniach, które znacznie bardziej precyzyjnie określają winnych kłopotów z poczęciem dziecka.

  4. Elektronika
  Z pewnością wspomnieć należy badania, które udowodniły oddziaływanie komputerów na zdrowie mężczyzn. Jak się okazuje niewskazana jest praca z laptopem na kolanach, gdyż prowadzi do przegrzewania jąder. Właściwa temperatura jąder powinna być niższa o 4 stopnie Celsjusza. W przypadku stałego przegrzewania jąder może dojść do zaburzeń hormonalnych, które w efekcie obniżają płodność.

  5. Używki
  Naukowo został też potwierdzony negatywny wpływ alkoholu i to zarówno na płodność kobiety, jak i panów. Płodność kobiet, które spożywają tygodniowo ok. pięciu drinków jest niższa blisko o połowę niż kobiet, które rezygnują z alkoholu. Nadmierne przywiązanie do alkoholu zmniejsza także aktywność plemników. Na liście zakazanych używek znajdują się także papierosy. Według badań ograniczają one produkcję plemników o ponad połowę. U pań wywołują zaś kłopoty z owulacją i pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Dodatkowo zmniejszają poziom niezbędnych estrogenów. Ograniczenia dotyczą też kawy. W brytyjskim magazynie medycznym „British Journal of Pharmacology” opublikowano badania, według których nadmiar kofeiny (powyżej 3 filiżanek dziennie) może skutecznie utrudnić transport jajeczek w jajowodach.

  6. Dieta
  Na płodność niebagatelny wpływ ma także dieta. Brak implementacji niezbędnych składników, a zwłaszcza kwasu foliowego obecnego w preparacie Inofolic może skutecznie wydłużyć oczekiwanie na pojawienie się dziecka lub doprowadzić do tego, że dziecko przyjdzie na świat w kondycji wymagającej lekarskiego wsparcia.
  Podobnych efektów spodziewać się można, jeżeli zajść w ciążę będzie się starała kobieta z nadwagą lub niedowagą. Wahania masy ciała powodują, bowiem zmiany w układzie hormonalnym, który w procesie poczęcia odgrywa decydującą rolę.
  Warto w tym miejscu wspomnieć, że w skład preparatu Inofolic, oprócz kwasu foliowego wchodzi również myo-inozytol, który odgrywa istotną rolę w procesie dojrzewania komórek jajowych w jajnikach. W naturalnej postaci myo – inozytol występuje w owocach cytrusowych, całych ziarnach zbóż, orzechach (orzeszki ziemne), kiełkach (kiełkach pszenicy), roślinach strączkowych (fasoli) i drożdżach. Świeże owoce i warzywa zawierają więcej myo-inozytolu niż produkty mrożone, konserwowane lub marynowane.

  Kategoria: Płodność

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *