Pierwszy trymest ciąży

  Pierwsze trzy miesiące ciąży bywają określane, jako najpiękniejszy czas w życiu przyszłej mamy – ciąża nie zawsze jest uciążliwa. Ale zdarza się, że jest też czasem najgorszym – ze względu chociażby na pojawiające się mdłości i migreny. Czego możesz spodziewać się po pierwszych 12 tygodniach ciąży? Oto skondensowany przewodnik po pierwszym trymestrze ciąży.

  Twoje ciało od momentu zapłodnienia zaczyna się zmieniać. Mimo to objawy wczesnej ciąży możesz początkowo przeoczyć. Z czasem jednak stają się one na tyle wyraźne, że zdajesz sobie sprawę z tego, że nosisz dziecko. Jak zmienia się twoje ciało w pierwszym trymestrze, a jak rozwija się dziecko?

  W trzecim tygodniu zaczyna się formować łożysko. Tydzień później jama owodniowa. W piątym tygodniu dochodzi do powstawania zaczątków mózgu, szkieletu i serca twojego dziecka. Dlatego dieta w ciąży już od pierwszego tygodnia powinna być starannie przemyślana. Suplementacji preparatami mającymi wpływ na rozwój dziecka (np. zawierający kwas foliowy Inofolic) nie powinno się odkładać na później – pierwszy trymestr ciąży jest bardzo ważnym momentem. Za najbardziej newralgiczny moment w rozwoju dziecka uchodzi szósty tydzień, czas, kiedy serce już bije. To w tym momencie mogą pojawić się potencjalne wady rozwojowe. W siódmym tygodniu u maluszka zaczynają formować się zaczątki nóg. Ręce i ramiona stają się coraz bardziej widoczne. Rosną także płuca. Każdego kolejnego tygodnia dziecko intensywnie się rozwija. Twarz staje się wyraźniejsza, kończyny dłuższe i pojawiają się nawet zawiązki zębów.

  W pierwszym trymestrze zmienia się także przyszła mama. Czego może doświadczyć w pierwszych tygodniach ciąży?

  • Obezwładniające zmęczenie. Najlepszym remedium są częste drzemki i odpowiednia, bogata w składniki odżywcze dieta.
  • Mdłości. Określane mianem porannych, zdarzają się jednak i o innych porach dnia. Wywołane przez zmiany hormonalne, wrażliwość na smaki i jedzenie. Zazwyczaj mijają po pierwszym trymestrze.
  • Skurcze. Macica i podtrzymujące ją wiązadła zaczynają się rozciągać. Może być to odbierane, jako mało przyjemne uczucie.
  • Migreny i bóle głowy o różnym natężeniu. Wywołane przez hormonalną burzę, zmęczenie, mdłości.
  • Częstsze wizyty w toalecie. Hormony wpływają, bowiem również na pęcherz. Podobnie jak rosnące, naciskające na pęcherz, dziecko.
  • Bolesność piersi. Wywołana powiększaniem się i hormonami. Niekiedy trwa aż do porodu.
  • Zaparcia. Znów warto pamiętać o diecie. Im mniej trudnych do strawienia pokarmów, tym lepiej. Zwłaszcza w przypadku mam mających skłonność do hemoroidów.
  • Zmiany nastrojów. Wywołane hormonami, ale i planowaniem przyszłości, obawami związanymi z macierzyństwem.
  • Zmiany w wyglądzie skóry i włosów. Pielęgnacja nie może być już przypadkowa. Zwłaszcza, jeśli celem jest uniknięcie na przykład rozstępów. Dbanie o skórę kobiety w ciąży wymaga pewnej uważności, a przede wszystkim wybrania kosmetyków przeznaczonych do stosowania w czasie ciąży.

   

  Uwaga, bardzo ważne w pierwszym trymestrze są także regularne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, a następnie ginekologa. Nie można zapominać również o wykonaniu poleconych przez nich badań. Drugi trymestr ciąży będzie dzięki temu znacznie przyjemniejszy.

   

  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *