Pierwsze oznaki porodu – gdy zbliża się godzina zero

  Niespodziewany poród występuje najczęściej w filmach. W prawdziwym życiu zdecydowana większość kobiet nie jest w stanie pomylić pierwszych objawów porodu z czymkolwiek innym. I z pewnością nie jest to proces tak gwałtowny, jak niekiedy przedstawia to kinematografia.

  O prawdopodobieństwie porodu przyszłych rodziców informuje przede wszystkim wyznaczona data. Zazwyczaj oscyluje ona między 37. a 42 tygodniem ciąży. Przy dobrze przebiegającej ciąży trudno zatem o zaskoczenie. Na co zatem warto zacząć zwracać uwagę, gdy wyznaczona w kalendarzu data zacznie się zbliżać?

  Oznaki zbliżającego się porodu:

  • Opuszczanie się brzucha. Przygotowywanie się maluszka do przyjścia na świat, obniżanie w kierunku miednicy, może wywoływać u przyszłych mam uczucie ulgi. Ale uwaga – ten objaw może nastąpić na wiele tygodni przed datą porodu – lub dopiero w dniu porodu.
  • Intensywne i często powtarzające się skurcze Braxtona Hicksa. To one odpowiadają za przemieszczanie się dziecka w dół szyjki macicy. Im częściej następują, tym bliżej do porodu. Zazwyczaj występują dość blisko dnia narodzin.
  • Częste wizyty w toalecie. Zmiany hormonalne wynikające z przygotowywania się organizmu do porodu sprawiają, że oczyszcza się jelito grube. W ten sposób powstaje więcej miejsca, co ułatwi przemieszczanie się malucha. Jeśli zatem pojawią się luźne stolce, niekoniecznie może to oznaczać zatrucie pokarmowe.
  • Odejście czopa śluzowego. Ta swoista „zatyczka” szyjki macicy może mieć różny kolor – od jasnego różu nawet po bordo. Odejście jej nie jest jednak sygnałem dokładnym – poród może bowiem nastąpić tego samego dnia, jak i za dwa tygodnie.
  • Odejście wód. Tak , to ten moment upodobali sobie reżyserzy filmowi. Tyle, że w prawdziwym życiu płyn owodniowy (gwarantujący dziecku bezpieczeństwo) nie wypływa niczym wodospad. Prawdą jest natomiast, że nie ma sposobu, aby nad jego wypłynięciem w jakikolwiek sposób zapanować. Jeśli kolor wód jest zielony, oznacza to, że dziecko wydaliło smółkę, a ty powinnaś jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.
  • Rozwarcie szyjki macicy. To także jest proces. Gdy rozwarcie osiąga 10 cm, może rozpocząć się poród. Jeśli przyszła mama ma rozwarcie sięgające 7 cm, zazwyczaj nie podaje się już znieczulenia, gdyż szybko dochodzi do szczęśliwego zakończenia i powitania niemowlęcia na świecie.

   

  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *