Pięć najczęstszych błędów popełnianych przez parę podczas starania się o dziecko

  Staranie się o poczęcie dziecka dla wielu par bywa stresujące. Czego powinni wystrzegać się przyszli rodzice, aby uniknąć napięć i nieporozumień? Zwłaszcza, jeśli zależy im na rychłym i udanym rodzicielstwie?

  1. Niewłaściwe nastawienie – przekonanie, że efekt starań będzie prawie natychmiastowy. Poczęcie dziecka nie powinno być rozpatrywane w kategoriach kolejnego zadania do wykonania. Może to, bowiem nader szybko zabić naturalność pożycia i doprowadzić do kryzysu w związku.

  2. Zbyt częste współżycie! Brzmi to być może zaskakująco, ale zbyt częste stosunki intymne mogą doprowadzić do osłabienia ruchliwości plemników. Narządy rozrodcze mężczyzny (zwłaszcza po 35. roku życia) potrzebują dłuższego czasu na to, aby się zregenerować i wyprodukować dobrej jakości nasienie.

  3. Unikanie badań lekarskich w przypadku zbyt długiego okresu, w którym nie następuje poczęcie. Często za taką decyzją stoi lęk przed stwierdzeniem niepłodności. Statystycznie częstszy u mężczyzn niż u kobiet. Tymczasem w skutecznej walce z bezpłodnością niepłodnością czas ma kluczowe znaczenie.

  4. Prowadzenie niezdrowego trybu życia. Oznacza to zarówno sięganie po używki (najbardziej niebezpieczna jest nikotyna i alkohol) jak i niezdrowe jedzenie. Tymczasem wartościowa, prawidłowo zbilansowana dieta jest niezwykle ważna, może skutecznie przyspieszyć moment zostania rodzicem.

  5. Kłopoty z utrzymaniem właściwej wagi! Nadwaga podobnie jak niedowaga – zwłaszcza w przypadku kobiet – może uniemożliwić zajście w ciążę, gdyż ma wpływ na funkcjonowanie układu hormonalnego. Wizyta u dietetyka jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *