Owoce sezonowe w diecie przyszłej mamy – wskazane czy zakazane?

  Dojrzałe czereśnie, wiśnie, porzeczki albo jabłka z pobliskiego sadu, – które z letnich, sezonowych owoców są zalecane dla kobiet w ciąży? I w jakiej ilości?

  Miłośniczki owoców mogą spokojnie odetchnąć. Nie ma lepszego źródła witamin niż świeże owoce. O czym warto pamiętać? O tym, że powinny pochodzić one ze sprawdzonego, najlepiej ekologicznego, gospodarstwa. Jeśli jednak zakup owoców opatrzonych informacją, że jest to produkt organiczny przekracza nasze możliwości finansowe, można kupić „zwykłe” owoce, pamiętając jednak o ich dokładnym umyciu pod bieżącą wodą.

  Jakie owoce poleca się kobietom oczekującym przyjścia na świat ich maluszka?

  1. Maliny – jedno z lepszych źródeł witaminy C, błonnika i kwasu foliowego. Dodatkowo obecność kwasu askorbinowego i salicylowego sprawia, że ten pyszny owoc działa jak naturalna aspiryna.
  2. Wiśnie – nawet, jeśli ich lekko kwaskowaty smak odstrasza, warto się do nich przekonać, gdyż działają antybakteryjnie, odtruwające i wzmacniająco – są szczególnie zalecane tuż po wysiłku. Wiśnie zalecane są również z tego powodu, że dzięki obecnej w znacznej ilości rutynie, zmniejszają istniejące obrzęki i zapobiegają powstawaniu nowych.
  3. Czarne porzeczki – przede wszystkim dlatego, że żaden inny owoc nie zawiera tyle witaminy C. A pamiętać należy, że to właśnie ta witamina odpowiada za przyswajanie żelaza i chroni tym samym przed groźną anemią.
  4. Agrest – nie ma słodszego sposobu na to, aby poradzić sobie z niestety częstymi w trakcie ciąży zaparciami. Nie ma lepszego i zdrowszego (ze względu na obecność witamin z grupy B) pomysłu na poprawę perystaltyki jelit.
  5. Jabłka – niezależnie od rodzaju poprawiają trawienie oraz są bogate w niezwykle cenne antyutleniacze i potas, który poprawia prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Warunek jest tylko jeden – należy je jeść na surowo.

  Czy są owoce odradzane? Niestety, tak, ale wyłącznie ze względu na „niebezpieczne” pochodzenie. Jagody czy poziomki zrywane podczas spaceru po pobliskim lesie są przez większość lekarzy stanowczo odradzane, ze względu na realne zagrożenie zarażenia się niebezpieczną (szczególnie dla kobiet w ciąży) bąblownicą.

  Kategoria: Dieta w ciąży, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *