Operacyjna korekta pochwy po porodzie – fanaberia czy konieczność?

  Operacyjna korekta pochwy po porodzie, czyli inaczej waginoplastyka, należy do stosunkowo nowych zabiegów w Polsce. Dlatego zdarza się, że jest pojmowana w kategorii fanaberii. Niesłusznie. Przeprowadzenie tego zabiegu ma sens nie tylko z powodów estetycznych.

  Operacyjna korekta pochwy po porodzie w większości przypadków oznacza jej zwężenie. Zdarza się bowiem, że podczas naturalnego porodu lub w trakcie kolejnego porodu, dochodzi do zbyt dużego rozciągnięcia pochwy, a w niektórych przypadkach nawet do jej pęknięcia. Część mam cierpi też dyskomfort z powodu niewłaściwego zrośnięcia się blizny po nacięciu krocza. W zabiegu operacji korekty pochwy nie chodzi zatem tylko o to, aby poprawić wygląd okolic intymnych. Znacznie częstszym powodem decydowania się na tę operację jest zmniejszenie częstotliwości infekcji intymnych. Bo te bardzo często uprzykrzają życie tym kobietom, których pochwa straciła elastyczność i przez to ma niewystarczający poziom nawilżenia. Oczywiście, niebagatelne znaczenie ma również chęć przywrócenia satysfakcji z małżeńskiego pożycia.

  Jak przygotować się do operacyjnej korekty pochwy?

  Przed zabiegiem konieczne jest przeanalizowanie wszystkich potencjalnych korzyści, ale i zagrożeń. Nie można przecież zapominać, że każda ingerencja chirurgiczna może doprowadzić do potencjalnych powikłań. Tym ważniejsze staje się staranne wybranie kliniki, w której zabieg ten miałby się odbyć. Niestety, zabieg ten nie jest refundowany, więc wyboru można dokonać wyłącznie wśród klinik prywatnych.

  Ile kosztuje waginoplastyka?

  Ceny zabiegu są w dużej mierze uzależnione od wielkości miasta, jak i jakości kliniki, warto jednak wiedzieć, że ceny zaczynają się od 4000 zł. Niemało, ale nieostrożnością jest szukanie superokazji. Ostateczny efekt zależy przecież także od doświadczenia lekarza. Czy sam zabieg jest skomplikowany? Nie jest to co prawda operacja wszczepienia np. serca, ale też nie jest to zwykły zabieg, które nazywa się rutynowymi.

  Trwa około 40 minut i odbywa się w znieczuleniu całkowitym lub częściowym – zależy to od decyzji przede wszystkim lekarza, ale i operowanej pacjentki. Podczas zbiegu lekarz wycina nadmiar tkanki i zszywa pochwę tak, aby jej szerokość nie odbiegała rozmiarem od czasu sprzed porodu. Używane są rozpuszczalne szwy, które jednak powinny być – zwłaszcza tuż po zabiegu – pod regularną kontrolą lekarza. Po zabiegu powinno się również szczególnie dbać o higienę operowanych okolic. Jakich środków do higieny intymnej używać? Bardzo delikatnych. Miejsce szorstkiego ręcznika frotte, powinien zająć ręcznik papierowy. Nie ma jednak mowy o wycieraniu, tylko bardzo delikatnym osuszaniu przez przykładanie chłonnego materiału.

  Kiedy można powrócić do życia seksualnego, aby mieć pewność, że nie wydarzy się nic złego? W większości przypadków czas rekonwalescencji trwa od czterech do sześciu tygodni.

   

  Kategoria: Medyczne nowinki, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *