Opalanie w ciąży – jak bezpiecznie cieszyć się słońcem

  Temat opalania się przez kobiety w ciąży wzbudza kontrowersje. Tymczasem wystarczy przyswoić kilka zasad, aby na kąpieli słonecznej mogła zyskać nie tylko przyszła mama, ale i rozwijający się maluszek.

  Opalanie w ciąży wymaga zdroworozsądkowego podejścia. Nie ma zatem mowy o wielogodzinnym wylegiwaniu się na plaży, ale spacer w słoneczne przedpołudnie czy popołudnie nie jest ryzykowny. Zwłaszcza przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Korzyści? Poprawa samopoczucia, podniesienie poziomu witaminy D3, silniejsze kości. O czym jednak powinna pamiętać przyszła mama latem, aby sobie nie zaszkodzić?

  1. Przede wszystkim filtry! Aplikuj je w domu, przynajmniej pół godziny przed kąpielą słoneczną. Nakładanie tego rodzaju kosmetyków dopiero na plaży jest błędem. Podobnie jak stosowanie filtrów zbyt niskich. Jeżeli spodziewasz się maluszka, na ciało nakładaj filtr powyżej 30 SPF, a na twarz nawet 50 SPF. To istotne, aby uniknąć powstania trudnych do usunięcia przebarwień (m.in. tzw. ostudy). Uwaga, nakładanie na siebie dwóch produktów o niskim filtrze, nie zwiększa mocy filtra.
  2. Nie aplikuj na skórę perfum przed wyjściem na plażę. Ani żadnego innego preparatu zawierającego alkohol. To także grozi powstaniem przebarwień. Najlepszą formą odświeżenia się, będą bezalkoholowe mgiełki do ciała. Jeżeli zaś zechcesz odświeżyć sobie twarz mgiełką, pamiętaj, aby robić to w cieniu. Dlaczego? Krople wody działają jak soczewki, skupiają promienie słoneczne, więc może dojść do punktowego przesuszenia skóry twarzy.
  3. Wybieraj stosowne godziny kąpieli słonecznych. W samo południe pozostań w zacienionym miejscu. Dbaj także o to, aby chronić przed słońcem głowę – noś kapelusz albo czapeczkę. I tak przyswoisz odpowiednią „porcję” niezbędnej witaminy D3, gdyż będzie ona bezpiecznie przyswajana przez skórę reszty ciała.
  4. Zaopatrz się w okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem. Zdarza się bowiem, że podczas ciąży hormony prowokują łzawienie oczu. Słońce tylko ten problem nasili, więc okulary będą więcej niż potrzebne.
  5. Brzuszek zasłaniać czy odsłaniać? Zdania są podzielone. Przy ostrożności, w sytuacji, gdy przyszła mama nie przyjmuje leków uwrażliwiających skórę na słońce (np. zawierające dziurawiec), nie ma powodów do obaw, ale w innym przypadku wskazany jest jednak strój jednoczęściowy.
  6. Pamiętaj o suplementacji kwasu foliowego. Badania naukowe dowodzą bowiem, że nadmierna ekspozycja na słońce może obniżać poziom kwasu foliowego w organizmu. Zaopatrz się zatem w dobrze przyswajalny preparat z kwasem foliowym (np. Inofolic).
  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *