Obrzęki w ciąży – jak pomóc przyszłej mamie?

  Uporczywa opuchlizna ciała, a zwłaszcza nóg to dolegliwość, na którą uskarża się bardzo wiele kobiet niecierpliwie oczekujących swojego maluszka. I choć – mimo najszczerszych chęci – trudno obrzęków zupełnie uniknąć, można je skutecznie zminimalizować. Poznaj sprawdzone sposoby na ciążową opuchliznę!

  Gdy w miejscu dawnych kostek u nóg po zagłębieniu nie ma najmniejszego śladu, a dłonie i ramiona wyglądają jakby same nasiąkły wodą, czas zacząć działać. Co pomoże pozbyć się zastojów wody?

  • Sen to w trzecim trymestrze najlepsze i najbardziej naturalne remedium na wszystkie uporczywe dolegliwości. Pozycja horyzontalna ma pozytywny wpływ na cyrkulację krwi i limfy. Już godzinna drzemka może przynieść ulgę opuchniętym rękom i nogom. Oczywiście wskazane jest trzymanie nóg w pozycji lekko uniesionej.
  • Zmieniaj pozycje ciała, gdyż to ułatwia krążenie krwi. Niezdrowe jest zwłaszcza długotrwałe siedzenie, również, dlatego, że znacząco obciąża kręgosłup. Dobrym pomysłem są spacery w powolnym tempie i w miejscu, gdzie w każdej chwili można na chwilę chociażby usiąść.
  • Unikaj ciężkich prac. Lekki ruch jest wskazany, niemniej wysiłek – zwłaszcza w trzecim trymestrze – jest absolutnie zakazany.
  • Zrezygnuj w przebywania zbyt długo na słońcu. Wysoka temperatura może intensyfikować powstawanie uporczywych obrzęków. Jeśli tylko masz okazję, staraj się przebywać w niezbyt nagrzanych pomieszczeniach.
  • Pij jak najwięcej płynów. W trzecim trymestrze może nie był to najłatwiejsze zadanie, ale warto się o to postarać, gdyż ułatwia to krążenie wody i przyspiesza przemianę materii.
  • Korzystaj z profesjonalnego wsparcia kosmetycznego. Poszukaj specjalistycznych preparatów chłodzących i zmniejszających opuchliznę. Godne uwagi są balsamy i żele mające w swoim składzie wyciąg a arniki, kasztanowca i rozmarynu lub rumianku.
  • Noś specjalne rajstopy uciskające dla kobiet w ciąży. Zrezygnuj za to z noszenia skarpetek. Noś wyłącznie wygodne buty o szerokich noskach. Nic nie powinno tamować przepływu krwi i limfy.

   

  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *