Objawy wczesnej ciąży

  Dla kobiety marzących o macierzyństwie nie ma bardziej wyczekiwanych symptomów, niż objawy wczesnej ciąży. Jakie zatem fizjologiczne zmiany w organizmie mogą świadczyć o tym, że marzenia o ciąży wreszcie się ziściły?
  Fizjologiczne objawy wczesnej ciąży bywają trudne do odczytania. Tym bardziej warto napisać, co dla przyszłych mam może być powodem do radości. Już dziewiątego dnia po zapłodnieniu organizm może zacząć funkcjonować inaczej.
  Jakie zmiany świadczą o wczesnej ciąży? Które zmiany można zaobserwować samodzielne, a które wymagają wizyty u ginekologa?

  – Tkliwość i powiększenie się piersi. Zwłaszcza brodawki mogą stać się szczególnie wrażliwe na dotyk. W pierwszym trymestrze można dodatkowo spodziewać się zaciemnienia aureoli sutka. To jedna z najszybciej dostrzeganych przez kobiety zmian.

  – Macica zaczyna przygotowywać się do pełnienia zupełnie nowej funkcji, powiększania się, może, zatem nieregularnie i bardzo delikatnie się kurczyć wywołując wrażenie „mrowienia”. Niekiedy bywa to odbierane, jako kłopot z trawieniem.

  –  Może pojawić się znacznie większa niż zazwyczaj senność połączona z bólem głowy lub pleców. Niekiedy bywa to mylone z infekcją lub przeziębieniem.

  – Pierwszy trymestr ciąży charakteryzuje się również częstymi porannymi mdłościami, które zazwyczaj mijają przed drugim trymestrem. Zdarza się, że są mylone z zatruciem żołądkowym lub żołądkową grypą.

  – Już około drugiego tygodnia po zapłodnieniu (najwcześniej) dochodzi do zasinienia szyjki macicy i rozpulchnienia oraz powiększenia macicy. Aby tę zmianę zauważyć niezbędna jest jednak wizyta u specjalisty.

  – Wstrzymanie miesiączki także jest objawem wczesnej ciąży, niemniej może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Dlatego gdy dojdzie do takiej sytuacji należy wykonać dostępny w aptece test ciążowy.

  – O częstszych wizytach w toalecie można mówić około 7 tygodnia. To czas, kiedy macica już zaczyna się na tyle intensywnie powiększać, że uciska narządy wewnętrzne.

  Zaokrąglony brzuch zaczyna być widoczny dopiero około 10 tygodnia. Efekt jednak bardziej przypomina przejedzenie się niż ciążę. Kiedy można mówić o tym, że wczesna ciąża staje się już ciążą bardziej rozwiniętą? Tydzień później! W 11 tygodniu objawy wczesnej ciąży zaczynają ustępować. Przyszła mama może podziewać się znaczącej poprawy nastroju i samopoczucia.

  Kategoria: Płodność, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *