Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak rozwiązać ten krępujący problem?

  Nieotrzymanie moczu po porodzie przytrafia się wielu kobietom. I choć są sposoby, aby zagrożenie tym problemem zmniejszyć, nie zawsze się to udaje. Co wtedy? Jakie metody uważane są za najskuteczniejsze zarówno przez mamy jak i przez lekarzy?

  Ze statystyk wynika, że wysiłkowe nietrzymanie moczu może dotyczyć blisko 60 procent mam. Do grona podwyższonego ryzyka należą te kobiety, które rodziły wielokrotnie, mają nadwagę, urodziły dziecko ważące powyżej 4 kg lub w trakcie porodu zastosowany był próżnociąg albo kleszcze. Problem nieotrzymania moczu także pojawić się w efekcie pęknięcia lub zbyt głębokiego nacięcia krocza w trakcie porodu. Co radzą lekarze w takich przypadkach?

  • Najskuteczniejsze jest zapobieganie poprzez ćwiczenie mięśni dna miednicy (inaczej mięśni Kegla), jeszcze przed rozwiązaniem. Jeżeli mimo to problem z kontrolowaniem pęcherza pojawi się po porodzie, należy trening kontynuować. Pomijając okres połogu, kiedy byłoby to zbyt bolesne. Po okresie kilku tygodni regularnych ćwiczeń, poprawa powinna być odczuwalna. Co zrobić, jeśli ćwiczenia mimo systematyczności nie przyniosą oczekiwanych efektów?
  • Sięgnij po akcesoria – na przykład kulki gejszy. Nie warto się zrażać tym, że najczęściej dostępne są w sklepach z erotycznym asortymentem, można przecież nabyć je drogą internetową. Ten rodzaj akcesoriów jest bardzo często polecany przez lekarzy, gdyż ułatwia zintensyfikowanie ćwiczeń mięśni Kegla. Jak wyglądają kulki gejszy? Są to dwie kuleczki połączone hipoalergicznym sznureczkiem. Nosi się je wewnątrz pochwy, siłą mięśni powstrzymując je przed wypadnięciem. Ciężar kuleczek jest różny, dostosowuje się je do siły mięśni Kegla – na początku nosi się zatem lekkie, aby z czasem zacząć nosić cięższe. Uwaga, kulki gejszy powinno stosować się podczas ruchu (np. spaceru lub sprzątania), tylko wtedy bowiem ich działanie jest odczuwalne. Jeżeli jednak okaże się, że nawet ten rodzaj treningu mięśni Kegla nie łagodzi problemu, konieczna będzie wizyta u lekarza w celu dobrania bardziej intensywnej terapii.
  • W przypadkach kiedy ćwiczenie mięśni Kegla, nawet przy wsparciu odpowiednich akcesoriów okazują się nieskuteczne, lekarza z pewnością zaproponuje inne rozwiązania: elektrostymulację mięśni, wsparcie farmakologiczne lub zabieg chirurgiczny. Za najbardziej skuteczny uważany jest zabieg chirurgiczny (tzw. slingowy) polegający na wszyciu u pacjentki specjalnej taśmy ułatwiającej kontrolowanie mięśni Kegla, a tym samym i pęcherza. Ze statystyk wynika, że zabieg ten przynosi ulgę u blisko 80 procent operowanych kobiet, a ryzyko powikłań jest minimalne. W każdym jednak przypadku zaleca się, aby leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu rozpoczynać od metod możliwie najmniej inwazyjnych.
  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *