Nadciśnienie w trakcie ciąży – jak zminimalizować ryzyko powikłań?

  Nadciśnienie kobiety będącej w ciąży jest bardzo niebezpieczne zarówno dla niej samej, jak i nienarodzonego jeszcze maluszka. Dlatego badanie ciśnienia należy do tych badań, które przyszła mama powinna wykonywać regularnie. Czy zagrożenie nadciśnieniem można zminimalizować?

  Nadciśnienie w ciąży – paradoksalnie – jest najmniej niebezpieczne dla tych kobiet, które zmagały się z tym problemem jeszcze przed zajściem w ciążę. Wyjątkiem jest przypadek nadciśnienia tętniczego płucnego. Zdarza się nawet, że lekarz prowadzący taką pacjentkę wręcz odradza zachodzenie w ciążę, ze względu na ogromne ryzyko bardzo niebezpiecznych powikłań. W jakich innych jeszcze przypadkach nadciśnienie tętnicze może stanąć na przeszkodzie spełnienia marzeń o szczęśliwym macierzyństwie?

  Nadciśnienie może stać się groźną przypadłością, gdy rozwinie się niejako „w efekcie” ciąży. Dotyczy to sytuacji, kiedy ciśnienie zaczyna utrzymywać się w „górnych rejestrach” od 20. tygodnia ciąży. Jest to znak, że organizm niezbyt dobrze radzi sobie z ciążą i należy ten stan uważnie monitorować. Niedopatrzenie lub bagatelizowanie tej sytuacji grozi wystąpieniem u przyszłej mamy udaru lub zawału. W pełni bezpieczny nie jest także rozwijający się maluszek. Brak kontroli nad nadciśnieniem u przyszłej mamy może doprowadzić do niedotlenienia płodu, a nawet jego obumarcia.

  Dlatego codzienne mierzenie ciśnienia powinno stać się przyzwyczajeniem. Jaki wynik jest powodem do stwierdzenia, że naprawdę mamy do czynienia z nadciśnieniem? Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia o nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy wynosi ono ponad 140/90 mmHg. Czy wskazane jest w takich przypadkach podawanie leków? Ostateczną decyzję zawsze podejmuje lekarz prowadzący ciążę, niemniej w większości przypadków zalecane jest przede wszystkim prowadzenie bardzo oszczędnego trybu życia oraz wprowadzenie zdrowej, małosolnej diety. Leki – ze względu na ryzyko efektów ubocznych – podawane są w ostateczności i najczęściej w szpitalu podczas hospitalizacji.

   

   

   

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *