Mózg kobiety w ciąży działa inaczej

  Jeśli sądzisz, że będąc w ciąży myślisz tak, jak przed ciążą, to jesteś w błędzie. Zanim jednak zaczniesz się martwić, przeczytaj dokładnie, jak na procesy poznawcze wpływają hormony. Mózg kobiety w ciąży zmienia się, jednak nie ma wcale powodów, aby się tym przejmować. Dlaczego?

  Przyszłe mamy są pod silnym działaniem hormonów. I to one sprawiają, że – zwłaszcza w pierwszym trymestrze – tak trudno o koncentrację. Wzrost progesteronu, odpowiedzialny za powiększanie się m.in. piersi, wpływa też na mózg. Działa niczym bardzo silny środek uspokajający. Dotychczasowe priorytety – praca – schodzą na dalszy plan. Wszystko po to, aby zbyt intensywne stany emocjonalne nie zaszkodziły rozwijającemu się płodowi.

  To także progesteron (którego zawartość wzrasta nawet 100 krotnie) w duecie z estrogenem wysyła do mózgu kobiety w ciąży sygnały, że przyszła mama nie może jeść przypadkowych posiłków. To hormony powodują nadwrażliwość na smaki i zapachy. Wszystko dla dobra dziecka, oczywiście.

  W drugim trymestrze wpływ hormonów na mózg przestaje być wyraźny, aby w trzecim trymestrze spowodować… obkurczenie się go! Ten mechanizm nie został jeszcze przez lekarzy w pełni wyjaśniony, ustalone jednak zostały, że dzieje się to bez szkody dla istniejących komórek nerwowych. Poziom kobiecego intelektu przez ciążę nie staje się niższy. Okazuje się, że skutek obkurczenia się jest najprawdopodobniej więcej niż pozytywny. Skąd ten wniosek? Badania przeprowadzone na zwierzętach przez Craiga Kinsley’a z Uniwersytetu w Richmond, zakończyły się odkryciem, że w czasie ciąży powiększa się kora mózgowa. U ludzi jest to fragment mózgu odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, kreatywność i odwagę. Zdaniem niektórych badaczy zmniejszanie się objętości mózgu wynika z powstawiania nowych połączeń nerwowych – odpowiedzialnych za uczucie przywiązania, odwagę i myślenie przestrzenne. Okazuje się, bowiem, że kobiety, które rodziły dzieci, szybciej i łatwiej niż kobiety, które dzieci nie mają, organizują przestrzeń i szybciej podejmują decyzje.

  W Stanach Zjednoczonych grupa badaczy przebadała pod kątem aktywności mózgowej także i kobiety – kilka tygodni po porodzie. Okazało się, że podobnie jak u zwierząt kora przedczołowa wykazywała znacznie większą aktywność, podobnie jak płat ciemieniowy, podwzgórze i istota czarna.

  Do zmian w strukturze i funkcjonowaniu mózgu dochodzi również podczas porodu. Fala oksytocyny intensyfikuje działanie receptorów w mózgu. Znów – jak w pierwszym trymestrze ciąży – dochodzi do wyostrzenia zmysłów zapachu i słuchu. Wszystko powodowane biologiczną koniecznością opiekowania się potomkiem.

  Reasumując, wpływ hormonów na mózg kobiety – pomijając pierwszy trymestr – jest pozytywny.

   

   

  Kategoria: Medyczne nowinki, Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *