Mięśnie Kegla – jak ćwiczyć je naprawdę skutecznie?

  Mięśnie Kegla lub inaczej mięśnie dna miednicy odpowiadają nie tylko za jakość życia seksualnego, ale też za kondycję narządów wewnętrznych, a właściwie utrzymanie ich we właściwej pozycji. Dodatkowo ułatwiają poród oraz odzyskanie kondycji po nim. To, że powinno się o nie dbać, jest oczywiste. To, jak to robić najlepiej, mniej.

  Krok pierwszy to właściwe rozpoznanie i odnalezienie mięśni Kegla. Wbrew pozorom nie zawsze jest to tak łatwe, jak się wydaje. Najpowszechniejszym błędem jest przekonanie, że aby to zrobić, konieczne jest wielokrotne zatrzymywanie strumienia moczu podczas wizyty w toalecie. Owszem, to pomaga odkryć mięśnie Kegla, ale nie należy tej metody stosować zbyt często. Może to bowiem doprowadzić do zakażenia pęcherza oraz późniejszych kłopotów z jego pełnym opróżnieniem. Dalece bardziej bezpieczny jest zupełnie inny sposób. Jaki? Ginekolodzy radzą, aby w domowym zaciszu położyć się, rozluźnić, włożyć palec lub dwa do waginy i postarać się ze wszystkich sił ścisnąć je mięśniami. W ten sposób dochodzi do „uruchomienia” mięśni Kegla. A to podstawa, aby ćwiczenia odbywały się we właściwy sposób. Zdarza się bowiem, że kobietom wydaje się, że ćwiczą mięśnie Kegla, ale – ponieważ nie mają świadomości swojego ciała – spinają jedynie mięśnie brzucha lub pośladków.

  Krok drugi to dobranie właściwych dla siebie ćwiczeń. Dla kobiet dopiero planujących zajście w ciążę najlepszym rozwiązaniem będą joga, pilates albo fitness z użyciem specjalnych gimnastycznych piłkach. Ten typ aktywności jest wystarczająco intensywny, aby mięśnie Kegla wzmocnić, ale ich nie przetrenować. Kobiety, które są świeżo po porodzie powinny zacząć od ćwiczenia samych mięśni Kegla, a dopiero po pewnym czasie zdecydować się na wzmocnienie całej sylwetki. Na czym polegają ćwiczenia mięśni Kegla w wersji podstawowej? Na zaciskaniu mięśni na czas 10 sekund na przemian z 5-8 sekundowymi przerwami. Przynajmniej trzy razy podczas jednej serii. Takie serie powinny być powtarzane co najmniej cztery razy w ciągu dnia. W trakcie ćwiczeń nie wolno zatrzymywać oddechu.

  Krok trzeci to zrozumienie, że dobra kondycja mięśni Kegla jest uzależniona od kondycji całego organizmu. Pomijając bowiem czas połogu, ćwiczenia mięśni Kegla nie powinny ograniczać się tylko do tego newralgicznego rejonu. Dlatego do polecanych aktywności zaliczane są wspomniane joga, pilates i fitness z użyciem piłek. Celem jest wzmocnienie wszystkich mięśni, zaciskanie i rozkurczanie mięśni Kegla powinno towarzyszyć ćwiczeniom ogólnorozwojowym. Warto również pamiętać o tym, aby w ciągu dnia utrzymywać wyprostowaną sylwetkę i ograniczyć siedzenie, które powoduje wiotczenie mięśni Kegla.

  A co zrobić, gdy motywacja do ćwiczeń nieco opadnie? Wtedy warto sobie przypomnieć, że z nietrzymaniem moczu, czyli bardzo częstym powikłaniem wynikającym z kiepskich mięśni Kegla walczy blisko 60 % kobiet.

   

   

  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *