Masaż w ciąży – kiedy jest wskazany, a kiedy zakazany?

  Masaż w czasie ciąży bywa odbierany jako fanaberia przyszłej mamy. Tymczasem jest to doskonały pomysł, aby kobiecie spodziewającej się przyjścia na świat maluszka, sprawić przyjemność, a przede wszystkim pomóc walczyć z opuchlizną i potencjalnymi rozstępami. Oczywiście, warto wiedzieć o pewnych obostrzeniach.

  Co zatem przyszła mama powinna wiedzieć o masażu w trakcie ciąży? Przede wszystkim powinna w spokoju przeczekać pierwszy trymestr. W tym czasie masaż (podobnie jak wiele innych zabiegów) nie jest wskazany. Dopiero w drugim trymestrze może zacząć relaksować się do woli. Do kiedy? Masaż nie jest zalecany, a wręcz stanowczo odradzany w ostatnim miesiącu trzeciego trymestru – tuż przed porodem.

  Czy są jeszcze inne przeciwwskazania? Tak, z masażu w ciąży z pewnością nie mogą korzystać kobiety z przewlekłymi chorobami oraz te, których ciąża jest zagrożona.

  Kiedy masaż jest zalecany? We wszystkich tych przypadkach, kiedy przyszła mama uskarża się z powodu powtarzającego się bólu kręgosłupa (a ból może zacząć nasilać się w drugim trymestrze). Masaż zawierający pewne elementy drenażu limfatycznego jest również bardzo pomocny dla tych pań, które z powodu zatrzymującej się w ciele wody cierpią na uporczywą opuchliznę rąk i nóg. W każdym przypadku jednak nie powinien być to masaż inny niż klasyczny (nie shiatsu, nie tajski). Z aparatów masujących przyszła mama będzie mogła skorzystać dopiero po pewnym czasie od porodu.

  Wybierając masażystę warto również mieć na  uwadze to, że nie powinna być to osoba niemająca doświadczenia w masowaniu kobiet w ciąży. Im bardziej doświadczony rehabilitant, tym lepiej, zarówno dla rozwijającego się dziecka jak i jego mamy. Istotne jest także i to, że preparaty do masażu stosowane podczas zabiegu należy specjalnie dobrać dla kobiet spodziewających się dziecka. Mają działać wzmacniająco i nawilżająco na skórę, chroniąc ją przed powstaniem rozstępów. Powinny być przy tym bezpieczne dla dziecka, czyli ich skład chemiczny powinien być w stu procentach bezpieczny.

  Jaką pozycję przyszła mama powinna przyjąć podczas masażu? Priorytetem jest jej wygoda. Jeśli zatem relaksuje się leżąc na boku lub nawet siedząc, rehabilitant powinien się dostosować – warto o tym pamiętać podczas każdej wizyty w gabinecie odnowy biologicznej.

   

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *