Konflikt serologiczny a ciąża – 5 rzeczy, które powinien wiedzieć każdy przyszły rodzic

  Konflikt serologiczny niegdyś oznaczał ogromne zagrożenie nie tylko dla maluszka, ale i dla jego mamy. I choć dziś potencjalne konsekwencje są znacznie mniej groźne, warto wiedzieć o konflikcie serologicznym jak najwięcej. Co zatem jest najważniejsze?

  1. Konflikt serologiczny dotyczy tych par, gdzie przyszła mama ma krew z czynnikiem Rh -, zaś przyszły tata ma krew z czynnikiem Rh +. Czym jest czynnik Rh? To tzw. antygen D, który jest obecny jedynie u części ludzi. Krew, która jest pozbawiona tego czynnika, zawsze będzie traktować krew z antygenem D jak przeciwnika, którego należy zlikwidować. Co to oznacza? Krew przyszłej mamy, jeśli „zorientuje się”, że maluszek ma krew z antygenem D, będzie produkować przeciwciała. Zanim jednak zaczniesz się niepokoić, dodamy, że produkuje je bardzo powoli i można się przed ich działaniem zabezpieczyć.
  1. Czym potencjalnie grozi konflikt serologiczny? Teraz, przy tak zaawansowanych badaniach prenatalnych, konflikt serologiczny jest sytuacją wymagającą zaangażowania lekarzy (przepisania niezbędnych zastrzyków) i uważności przyszłych rodziców. Wcześniej groził anemią płodu, żółtaczką, a nawet jego obumarciem.
  1. W jaki sposób zapobiega się zagrożeniu dla płodu w przypadku zdiagnozowania konfliktu serologicznego? Przyszłym mamom o krwi Rh – jest podawany zastrzyk z naturalnie wytwarzaną przez krew immunoglobuliną anty D. Kiedy? Zdania ekspertów są podzielone. Część lekarzy zaleca podanie jednorazowej dawki w 28 tygodniu ciąży, część sugeruje, aby dawkę powtórzyć również po porodzie. W Polsce najczęściej podaje się zastrzyk po porodzie.
  1. Co robić, jeśli nie uda się uniknąć konfliktu serologicznego? Jeżeli badania krwi, tzw. odczyn Coombsa, wykryją, że w krwi przyszłej mamy są obecne przeciwciała anty D, powinna ona oddać się pod uważną obserwację lekarza prowadzącego ciążę. Prócz badań wykonanych w 28., 32. i 36 tygodniu ciąży, powinna regularnie co dwa lub trzy tygodnia poddawać się badaniu usg – należy sprawdzać, czy istniejący konflikt serologiczny nie wpływa źle na stan rozwijającego się maluszka. Uwaga, w przypadku ciąży, w której pojawił się konflikt serologiczny, może być konieczne wywołanie wcześniejszego porodu.
  1. Czy rzeczywiście podczas pierwszej ciąży nawet istniejący konflikt serologiczny nie stanowi ogromnego zagrożenia? Tak. Nim krew dziecka (z czynnikiem Rh -) dotrze do krwi matki, minąć może nawet pół roku (choć znane są przypadki, kiedy działo się to nawet po dwóch miesiącach). Dopiero po tym czasie organizm mamy zaczyna produkować groźne dla maluszka przeciwciała, a wtedy już mama jest zazwyczaj pod opieką lekarza.
  Kategoria: Medyczne nowinki, Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *