Kieliszek wina w ciąży to nic wielkiego? Przeczytaj, czym ryzykujesz!

  Może wydać się to zaskakujące, ale wciąż są mamy, którym zdarza się wypić alkohol w czasie ciąży. Założenie, że kieliszek wina to bezpieczna objętość jest, co najmniej błędne. Alkohol w każdym trymestrze ciąży może wywołać trwałe wady rozwojowe maluszka. Jakie?

  Przyszłe mamy, które pozwalają sobie na chwilę słabości i mimo ciąży sięgają po napoje alkoholowe bardzo dużo ryzykują. Nie ma, bowiem takiej ilości alkoholu, która byłaby z pewnością bezpieczna dla kobiety w ciąży. Już w pół godziny po wypiciu alkoholu, stężenie alkoholu w krwi mamy i dziecka jest identyczne. Do czego jeszcze może doprowadzić lekceważący stosunek do ostrzeżeń lekarzy przed napojami procentowymi?

  • Poronienie – picie alkoholu ma, bowiem negatywny wpływ nie tylko na dziecko, ale i mamę. Może doprowadzić nawet do tego, że jej ciało zostanie dodatkowo osłabione i ciąża nie zostanie donoszona.
  • Przedwczesny poród – akcja porodowa może rozpocząć się w momencie, kiedy maluszek nie jest jeszcze gotowy, aby móc bezpiecznie funkcjonować poza ciałem mamy.
  • Wady rozwojowe – wśród największych zagrożeń na pierwszym miejscu jest niedostateczny rozwój półkul mózgowych, serca i nerek, ale nie jest to wszystko. Dziecko może mieć w przyszłości również kłopoty ze słuchem (rozwijający się wraz z wiekiem niedosłuch) oraz wzrokiem (m.in. zawężone pole widzenia).
  • Syndrom FAS – ze statystyk wynika, że wbrew pozorom nie jest to zjawisko tak rzadkie, jak wszyscy by sobie tego życzyli. 3 dzieci na 1000 urodzonych, przychodzi na świat z syndromem FAS, czyli płodowym zespołem alkoholowym. Jak się objawia ta choroba? Może doprowadzić do ogólnego niedorozwoju – anomalii w wyglądzie (m.in. małogłowie) oraz kłopotów neurologicznych (m.in. zaburzenia równowagi, brak koordynacji ruchów) oraz problemów o podłożu psychicznym (min. nadpobudliwość i brak umiejętności odczuwania np. bólu i głodu). Najgorszą wiadomością jest jednak to, że jest to choroba nieuleczalna. Jedyne, co mama chorego dziecka może zrobić, to starać się minimalizować objawy.

   

   

  Kategoria: Dieta w ciąży, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *