Kiedy odstawić antykoncepcję, aby zajść w ciążę?

  Stosujesz środki antykoncepcyjne, ale planujesz wkrótce zajście w ciążę? Zastanawiasz się, ile to może potrwać? To zależy od rodzaju antykoncepcji, jaki wybraliście z partnerem.

  Najmniej „inwazyjnym” rodzajem antykoncepcji są prezerwatywy. Nie oddziałują one, bowiem w żaden sposób na płodność kobiety, ani jej partnera. Każdy stosunek, podczas którego para nie korzysta z prezerwatyw, może potencjalnie zakończyć się ciążą. Para, która planuje zajście w ciąże nie musi stosowań żadnego okresu ochronnego. Podobnie jest w przypadku wkładek wewnątrzmacicznych.

  Trzeba jednak pamiętać, że wkładki wewnątrzmaciczne działają tak długo, jak długo są przez kobietę noszone. Po usunięciu wkładki kobieta jest płodna w kolejnych cyklach.

  Tabletki antykoncepcyjne oddziałują na kobiecy organizm na tyle poważnie, że chroniące przed poczęciem działaniem hormonów utrzymuje się przynajmniej miesiąc po zakończeniu przyjmowania tabletek. W niektórych przypadkach okres ten wydłuża się nawet do dwóch lub trzech miesięcy. Lekarze zalecają przyszłym mamom, aby nie przerywać przyjmowania tabletek w połowie opakowania. Może to, bowiem zamiast przyspieszyć macierzyństwo, niepotrzebnie je – poprzez wywołanie hormonalnych zawirowań – odwlec w czasie.

  Inne, nieco mniej popularne metody antykoncepcji – zastrzyki antykoncepcyjne lub na przykład pierścień antykoncepcyjny działają jeszcze przez jakiś czas po ich odstawieniu. W większości przypadków wystarczy odczekać miesiąc lub trzy miesiące, aby powrócił normalny cykl menstruacyjny. Jeśli jednak miesiączka nie wraca po okresie czterech lub nawet pięciu miesięcy, wizyta u ginekologa może stać się koniecznością. Należy, bowiem ustalić, czy doszło do rozregulowania układu hormonalnego, czy raczej przyczyna jest zupełnie inna.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Twoje zdrowie, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *