Jakie leki utrudniają zajście w ciążę?

  Wśród kobiet starających się o poczęcie maluszka nie ma informacji cenniejszej od tej, co utrudnia zajście w ciążę lub grozi powikłaniami w trakcie. Czy wśród leków znajdujących się na indeksie są na przykład antybiotyki?

  Lekarze, podczas wizyt kobiet chcących zajść w ciążę, niezmiennie uspokajają, że większość antybiotyków przyjmowanych na grypę, anginę czy inne powszechne choroby ani nie zmniejsza płodności, ani nie grozi powikłaniami podczas ciąży. Czy to jednak oznacza, że można bez obaw przyjmować większość antybiotyków? Nie. Podczas każdej wizyty lekarskiej, z każdą dolegliwością, warto zwrócić uwagę przyjmującemu nas lekarzowi, że staramy się o dziecko. Taka informacja z pewnością pomoże wybrać takie leki, które nie mają najmniejszego wpływu na męską potencję i damską płodność oraz nie grożą, że dziecko, które przyjdzie na świat będzie chore lub niepełnosprawne.

  Jakie zatem leki mają wpływ na płodność rodziców starających się o poczęcie maluszka?

  • Leki na wysokie ciśnienie. Także z tego powodu, że mają negatywny wpływ na męską potencję i produkcję plemników.
  • Leki przeciwpadaczkowe. Kobiety chorujące na epilepsję powinny starać się o zajście w ciążę pod okiem najlepszych specjalistów, bo może się okazać, że konieczne będzie zmienianie przyjmowanych leków.
  • Leki przeciwalergiczne. Dlaczego? Część z nich może zmniejszać wydzielanie śluzu w szyjce macicy, co nie tylko utrudnia rozpoznanie dni płodnych, ale też utrudnia zagnieżdżenie się zapłodnionej komórki jajowej.
  • Leki hormonalne. W przypadku leczenia nadczynności czy niedoczynności tarczycy konsultacja u specjalisty jest koniecznością. Część leków może skutecznie zahamować poczęcie maluszka, dlatego warto szukać zamienników, które nie wywołują takich efektów ubocznych.
  • Leki przeciwdepresyjne. To szczególny przypadek, gdyż odstawienie takich leków z dnia na dzień może dramatycznie zaostrzyć objawy. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest zatem stopniowe zmniejszanie dawek, aż możliwe będzie w pełni bezpieczne – zarówno dla matki jak i dziecka – zajście w ciążę.

   

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Twoje zdrowie, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *