Jak zmienia się skóra kobiety w ciąży?

  Wciąż funkcjonuje przesąd, że jeśli kobieta ma piękną skórę podczas ciąży, urodzi syna, a jeśli jest inaczej – córkę. Jak naprawdę ciąża wpływa na stan skóry? Poznaj dane poparte badaniami naukowymi.

  Tuż po zapłodnieniu gospodarka hormonalna kobiet zaczyna funkcjonować inaczej, intensyfikując wydzielanie się między innymi estrogenów, prolaktyny i progesteronu. Może owocować to promienną, zdrową cerą. Wyższe ciśnienie krwi sprzyja wszak lepszemu dotlenieniu skóry. Dodaje jej świeżości, zdrowego zabarwienia, a nawet minimalizuje widoczność zmarszczek mimicznych. U jednych kobiet opisany mechanizm jest bardziej u innych mniej zaznaczony. Zmiany urody u pań w ciąży nie mają związku z płcią dziecka

  Ciąża może intensyfikować trądzik

  Zdarza się, że kłopoty z cerą (wypryski, grudki, czy wręcz trądzik), zwłaszcza, jeśli istniały przed ciążą, nasilają się przez intensywniejszą pracę gruczołów łojowych (odpowiadają za to estrogeny zwiększające wydzielanie sebum). Jak zwalczać trądzik w ciąży? Niewskazane jest korzystanie ze środków antytrądzikowych zawierających tetracykliny i izotretynoiny, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie płodu. Jak walczyć, zatem z przetłuszczającą się cerą i mało estetycznymi wypryskami? Najbezpieczniej sięgać po bardzo delikatne środki myjące pozbawione mydła. Należy używać kremów o lekkiej, niezatykającej porów konsystencji i makijaż ograniczyć do minimum. Wizyta u kosmetyczki powinna być zaś poprzedzona opinią dermatologa, który wskaże niebezpieczne środki kosmetyczne – ostrzegając przed tymi, które zawierają pochodne witaminy A i kwas salicylowy.

  Warto także uważnie przyjrzeć się diecie. Menu kobiety w ciąży jest najważniejsze oczywiście przez wzgląd na zdrowie rozwijającego się dziecka, ale nieprzestrzeganie zasad zdrowego odżywiania może także powodować powstawanie wyprysków.

  Ciąża może uwrażliwiać skórę na działanie promieni słonecznych

  Plamy po słońcu to kolejny problem, który może dotknąć przyszłe mamy. Winne są jak zawsze hormony, które pobudzają melanocyty. W efekcie skóra jest dużo wrażliwsza na działanie promieni UV. O przebarwienia w ciąży jest wyjątkowo łatwo. Między innymi, dlatego tak popularnym wśród kobiet w ciąży problemem jest ostuda.

  Aby zapobiec przebarwieniom wskazane jest osłanianie twarzy, choćby daszkiem lub kapeluszem oraz wspomaganie się kremami z wysokimi filtrami UV (fizycznymi i chemicznymi). Te wskazówki dotyczą także kobiet w ciąży, które mają delikatną cerę naczynkową. Ciąża może nasilać kruchość naczynek. Nie należy, zatem skóry przegrzewać, ani narażać jej na zbytnie nasłonecznienie.

  Pamiątką po ciąży mogą być też rozstępy

  Na obecność rozstępów skarży się blisko 90% kobiet w ciąży. Szybki przyrost ciała może doprowadzić do pękania włókien kolagenowych. Początkowo przybiera to formę czerwonych a z czasem perłowych kresek. Dotyczy to przede wszystkim brzucha, bioder i pośladków. Warto prewencyjnie smarować skórę preparatami z witaminą E oraz alfa-hydroksykwasami, ale nie zawsze jest to dość skuteczne.

  Ciąża może przesadnie wysuszać cerę

  Estrogeny zagęszczające włosy i poprawiające elastyczność skóry, mogą ją jednocześnie zanadto wysuszać. A sucha i świerzbiąca skóra wymaga szczególnej opieki. Im bardziej nawilżający krem zostanie zastosowany, tym lepiej. Warto jednak zadbać o to, aby wybór nie był przypadkowy – miejscem, w którym najlepiej kupić kosmetyki do tak wymagającej cery, jest apteka. O co pytać? Chociażby o emolienty.

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *