Jak wybrać ginekologa, który będzie prowadził twoją ciążę?

  Informacja o ciąży to często chwila tak ogromnej radości, że dla potwierdzenia tego faktu pary wybierają się do najzupełniej przypadkowego ginekologa. I nie ma w tym nic złego – wszak chodzi tylko o potwierdzenie. Jednak decyzja o wyborze lekarza prowadzącego powinna być bardziej przemyślana. Na co zwrócić uwagę?

  Wybierając lekarza prowadzącego ciążę przyszli rodzice powinni sprawdzić:

  • Opinie znajomych matek, które rodziły i następnie udać się do wskazanych przez nie lekarzy. Doskonałym źródłem informacji są też fora poświęcone tematyce ciąży i porodu. Każdego wskazanego lekarza warto odwiedzić osobiście, bo każdy przypadek jest inny. Lekarz, który okazał się idealny dla jednej kobiety, może okazać się jednak niewłaściwy dla innej. Ważne jest, aby lekarz prowadzący wzbudzał w przyszłej mamie zaufanie, aby czuła, że jest pod profesjonalną, ale i czułą opieką. Odczucia przyszłej mamy są najważniejsze.
  • Niezmiernie ważne jest doświadczenie lekarza. Zwłaszcza, jeśli ciąża okaże się ciążą zagrożoną lub przyszła mama przewlekle choruje. W takich szczególnych przypadkach warto również sprawdzić, czy szpital, w którym przyjmuje lekarz, ma dobrą opinię wśród rodzących w nim kobiet. Czy jest przygotowany na niespodziewane i niełatwe przypadki? Czy pracują w nim wszyscy niezbędni do przyjęcia porodu specjaliści?
  • Jeśli wspólnie z mężem marzycie o porodzie rodzinnym, ustalcie z lekarzem, czy będzie to możliwe. Na wszelki wypadek.
  • Warto zwrócić uwagę, czy lekarz rzeczywiście angażuje się w każdy przypadek. Czy zwraca uwagę przyszłej mamie na to, że w czasie ciąży powinna pamiętać o diecie i właściwej suplementacji produktami zawierającymi kwas foliowy (np. Inofolic)? Czy zaleca kolejne badania mające sprawdzić rozwijanie się płodu? Czy nie bagatelizuje zastrzeżeń i obaw przyszłej mamy? Czy podczas każdej wizyty bada ciśnienie i waży przyszłą mamę? Czy informuje, co powinna zrobić w przypadku niespodziewanego plamienia?
  • Lekarz powinien być też dostępny. To szczególnie ważne dla kobiet rodzących pierwszy raz. Skontaktowanie się z lekarzem w przypadku niespodziewanych kłopotów, nie może być kłopotliwe.
  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *