Jak wiek mężczyzny wpływa na jego płodność?

  Jeszcze do niedawna panowie wydawali się w kwestii reprodukcji uprzywilejowaną grupą. Plemniki, w przeciwieństwie do kobiecych jajeczek, nie starzeją się, więc teoretycznie wiek mężczyzny nie jest przeszkodą, aby mógł on zostać ojcem. Przynajmniej teoretycznie, bo w praktyce okazuje się to jednak bardziej skomplikowane.

  Rzeczywiście jest tak, że mężczyzna, niezależnie od tego, w jakim jest wieku, zawsze ma około 90-dniowe plemniki. W większości przypadków jest też w stanie produkować je do momentu osiągnięcia bardzo dojrzałego wieku. Mimo to wraz z wiekiem mężczyzny możliwości rozmnażania się maleją. Dlaczego?

  • Wraz z wiekiem mężczyzny w jego nasieniu zmniejsza się liczba plemników. Aby się o tym ostatecznie upewnić, konieczne będzie wykonanie seminogramu, czyli nieskomplikowanego badania spermy – także pod kątem liczby plemników. Jaki wynik może sugerować, że sperma nie jest już pełnowartościowa? Jeżeli w 1 ml nasienia jest mniej niż 15 milionów plemników. Stan taki określa się mianem oligozoospermii i jest powodem, aby rozpocząć leczenie, a jeżeli okaże się ono nieskuteczne – zdecydować się na wspomaganie w formie inseminacji lub zabiegu in vitro.
  • U dojrzałego mężczyzny (czyli co najmniej powyżej 35. roku życia) rozpoczyna się również proces konsekwentnie zmniejszającej się ruchliwości oraz prędkości poruszania się plemników. A jest to ważne, ponieważ utrudnia przeniknięcie plemnika do dojrzałej komórki jajowej.
  • Nasienie dojrzałego mężczyzny może też stać się nośnikiem wad o podłożu genetycznym, jak na przykład karłowatości. Naukowcy sugerują też, że istnieje pewna zależność między zaawansowanym wiekiem potencjalnego ojca, a pojawieniem się u dziecka autyzmu czy schizofrenii.
  • Wraz z wiekiem narasta też ryzyko pojawienia się kłopotów z potencją. Zdrowa dieta czy suplementacja kwasem foliowym (obecnym w najlepiej przyswajalnej formie np. w Inofolicu) mogą co prawda ten stan skutecznie odwlec w czasie, ale nie w nieskończoność. Reasumując, panowie także nie powinni zbyt długo odwlekać decyzji o powiększeniu rodziny.
  Kategoria: Płodność, Styl życia, Ty i partner, Zdrowie partnera

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *