Jak spać, będąc w ciąży?

  Im dłużej przyszła mama jest w ciąży, tym ważniejsza staje się kwestia wypoczynku. Sen – w pierwszym trymestrze – nie wymaga przyjmowania specjalnych pozycji. Ale już w kolejnych trymestrach, sytuacja się zmienia. Wybór pozycji, w których przyszła mama może spać, zdecydowanie się zmniejsza.

  Na początku ciąży przyszła mama może spać tak, jak robiła to przed zajściem w ciążę. Jeśli uwielbiała spać na plecach lub brzuchu, może zasypiać tak dalej. Pierwszy trymestr nie wprowadzi wielkich zmian w dotychczasowych przyzwyczajeniach kobiety w ciąży. Nie ma zresztą powodów, aby było inaczej gdyż na początku rozwijania się maluszka jest to zupełnie bezpieczne. W tym momencie macica jest wystarczającym zabezpieczeniem.

   

  Jak spać w II trymestrze ciąży?

  Stopniowo rosnący brzuszek sprawia, że spanie na brzuchu przestaje być wygodne. Spanie na plecach także jest odradzane przez lekarzy. Dlaczego? Z powodów zdrowotnych. Takie ułożenie ciała może wywołać kłopoty z krążeniem w dolnych częściach ciała. Powiększając się macica może bowiem uciskać żyłę główną dolną. A jest to jedno z ważniejszych naczyń krwionośnych w ciele, gdyż doprowadza krew do prawego przedsionka serca. Utrudniony przepływ krwi w tej żyle odbija się także na komforcie maluszka w brzuchu – zmniejszony dopływ tlenu jest szybko odczuwalny. Dlatego większość matek intuicyjnie wie, że jeśli dziecko zaczyna się intensywnie poruszać, należy zmienić pozycję. Preferowane jest spanie na boku – ze względu na pracę serca – jest to bok lewy.

  Jak spać w III trymestrze ciąży?

  Lekarze są w tej kwestii jednogłośni. Przy tak rozwiniętej ciąży najlepszą pozycją dla przyszłej mamy, ale także i rosnącego dziecka, jest spanie na lewym boku. Przy takim ułożeniu ciała bez większych kłopotów funkcjonuje zarówno układ krwionośny jak i nerki przyszłej mamy. Tuż przed samym porodem najczęściej przyjmowaną pozycją przez przyszłe mamy jest pozycja boczna ustalona (najbezpieczniejsza z możliwych, gdyż nie tamuje oddychania). Cóż to takiego jest? Część przyszłych mam przybiera ją automatycznie. Prawa ręka wędruje gdzieś pod poduszkę, lewa noga jest lekko wyprostowana. Noga prawa jest mocno zgięta w kolanie i oddzielona poduszką od drugiej nogi. Gwoli jasności, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby spać w tej pozycji od samego początku.

   

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *