Jak rośnie brzuch w ciąży – czyli kiedy twój stan przestanie być tajemnicą

  Przyszła mama może chcieć jak najwcześniej oznajmić całemu światu, że jej rodzina się powiększy. Może jednak chcieć możliwie najpóźniej zmieniać garderobę na tzw. ciążową. Kiedy zatem ciążowy brzuszek nie będzie już można ukryć?

  Eksperci jednogłośnie stwierdzają, że każdy przypadek jest odmienny, ale… trudno znaleźć przyszłą mamę, u której w czwartym miesiącu (a zwłaszcza pod koniec) brzuszek nie nabrałby charakterystycznego kształtu. Nic zresztą dziwnego wziąwszy pod uwagę fakt, że macica jest już wtedy znacznie powiększona – nawet do rozmiaru główki dziecka. W tym okresie zdecydowana większość mam musi już wybrać się na zakupy, gdyż dotychczasowe ubrania mogą nie pasować na stale powiększające się ciało.

  W jakim tempie rośnie ciążowy brzuszek? To także jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników. O czym powinni wiedzieć przyszli rodzice, zwłaszcza gdy spodziewają się pierwszego dziecka?

  • Im szczuplejsza przed ciążą będzie przyszła mama, tym szybciej ciążowy brzuszek zacznie być widoczny. Czy to oznacza, że już w pierwszym miesiącu brzuszek zyska zaokrąglenie? Nie, ale ósmy tydzień może być już tym czasem, kiedy ukrywanie ciąży przestanie być możliwe.
  • Kobiety z nieco większą wagą mają więcej czasu na wymianę garderoby na bardziej obszerną – sukcesywnie powiększająca swoje rozmiary macica ma wewnątrz większego ciała po prostu więcej miejsca. Dlatego zdarzają się przypadki (oczywiście sporadycznie), że kobiety z nadwagą dowiadują się o ciąży dopiero w piątym miesiącu.
  • Pierwsza ciąża jest statystycznie później widoczna niż każda kolejna. Dlaczego? Rozluźnione pierwszą ciążą mięśnie brzucha szybciej przybierają zaokrąglony kształt.
  • Ciąża pojedyncza jest zawsze widoczna później niż ciąża mnoga. Istotne jest również ułożenie maluszka w brzuszku. Im bardziej prostopadle względem kręgosłupa mamy ułoży się dzidziuś, tym bardziej brzuszek będzie „odstawał”.
  • Jaki rozmiar w ostatnim trymestrze może osiągnąć ciążowy brzuszek? W tym przypadku eksperci także mówią jednym głosem – to zależy od tego, ile w talii mierzyła przyszła mama. Statystyczna średnia objętość ciążowego brzuszka to 70-100 centymetrów.

   

  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *