Jak przygotować mężczyznę do zostania ojcem?

  Planowanie ciąży wiąże się ze zwiększoną dbałością o zdrowie kobiety, bardziej przemyślanym menu, prowadzeniem bardziej odpowiedzialnego, mniej stresującego trybu życia. Zdarza się jednak, że w przygotowaniach do przyszłego rodzicielstwa mężczyźni ograniczają swój udział do niezbędnego minimum. A to błąd.

  Jak przygotować partnera do tego, aby został ojcem? Najlepszym punktem wyjścia jest wspólna wizyta u lekarza w celu wykluczenia wszelkich chorób, które mogłyby skutecznie trudnić poczęcie dziecka. Rzecz dotyczy zarówno zbadania jakości nasienia jak i omówienia kwestii na przykład przyjmowanych przez mężczyznę leków, które mogą niekorzystnie wpływać na jakość nasienia. Wizyta u lekarza jest szczególnie ważna, jeśli w rodzinie partnera obecne były choroby o podłożu genetycznym.

  Po wizycie u lekarza niezbędne jest opracowanie zdrowego menu, które zwiększa szanse na poczęcie zdrowego dziecka. Jest to istotne zwłaszcza dla par, którego do chwili podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny, nie prowadziły zbyt zdrowego trybu życia. Warto skontrolować poziom witamin i soli mineralnych w organizmie i w przypadku braków, niezbędne będzie skorzystanie z gotowych suplementów diety.

  Nie tylko kobiety powinny przyjmować, bowiem kwas foliowy (obecny np. w preparacie Inofolic), przed poczęciem dziecka oraz przez cały okres ciąży.

  Przyszły tata bezdyskusyjnie powinien pożegnać się z wszelkiego rodzaju używkami, a zwłaszcza nikotyną i alkoholem. Nikotyna jest obwiniana przez część lekarskiego środowiska o znaczne obniżanie liczby plemników w nasieniu.

  Znaczenie ma również środowisko w jakim pracuje przyszły rodzic. Higieniczny tryb życia powinien obejmować także pracę. Jeśli zatem jest to możliwe należy ograniczyć do minimum kontakt z toksycznymi substancjami. Nie jest także wskazane przegrzewanie jąder – na przykład trzymanym na kolanach laptopem.

  Więcej niż wskazane jest za to uprawianie sportu, który poprawi kondycję całego organizmu. Wprowadzając zmiany w życiu partnera, warto pamiętać, że tworzenie się i dojrzewanie gotowych do zapłodnienia plemników zajmuje około3 miesięcy. Dopiero po takim okresie prowadzenia przez niego zdrowszego trybu życia, można mieć pewność, że doszło do znaczącej poprawy jakości nasienia.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Ty i partner, Zdrowie partnera

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *