E dodatki na indeksie! Czego powinny unikać kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią?

  Zachowaniem idealnym byłoby unikanie pożywienia w jakikolwiek stopniu przetworzonego. Warzywa z własnego ogródka, a mięso od zaprzyjaźnionego masarza. Tyle, że w praktyce jest to niemal niemożliwe. Dlatego koniecznością jest czytanie etykiet kupowanych produktów. Jakich e dodatków unikać przede wszystkim?

  Kobieta spodziewająca się przyjścia na świat maluszka lub ta, która już się nim opiekuje z produktów, które znajdą się w jej kuchennym koszyku powinna usunąć te zawierające przede wszystkim:

  • E 407 – karagen – emulgator, który znajduje się w dżemach, galaretkach, marmoladach oraz w mleku w proszku. W nadmiarze działa bardzo niekorzystnie, gdyż może wywołać owrzodzenie układu pokarmowego oraz spowalnia przyswajalnie cennych minerałów – w tym bardzo potrzebnego dla kobiet spodziewających się dziecka – potasu. Absolutnie nie powinien być obecny w produktach przeznaczonych dla dzieci.
  • E 400 – kwas alginowy – ten emulgator bywa dodawany do produktów produkowanych dla dzieci – galaretek, dżemów, gotowych posiłków, a tymczasem jest niezwykle niebezpieczny zarówno dla rosnących dzieci jak i dla kobiet w ciąży. Dodatek ten upośledza przyswajanie przez organizm składników mineralnych.
  • E 450 – difosforany – emulgator obecny w owocach kandyzowanych i mleku zagęszczonym. Zmniejsza przyswajanie żelaza, magnezu i wapnia. Dla kobiet mających skłonność do anemii niezwykle niebezpieczny.
  • E 249 – azotyn III potasu E 249 i E 250 azotyn III sodu to konserwanty dodawane do mięs oraz ryb. Dlaczego są na indeksie? Obarcza się je winą za wspomaganie rozwoju nowotworów oraz negatywny wpływ na transport tlenu w krwi. Może też wywoływać zawroty głowy i kłopoty z ciśnieniem – zwłaszcza u tych mam, które cierpią z powodu nadciśnienia.
  • E 220 – dwutlenek siarki i siarczany (E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228) to konserwanty, które znaleźć można w suszonych owocach oraz… naturalnych sokach owocowych. Niebezpieczne dla mam i przyszłych mam, gdyż powoduje utratę witaminy B12. Dodatek ten jest również oskarżany o wywoływanie ataków astmy.

   

   

   

  Kategoria: Dieta w ciąży, Styl życia, Twoje zdrowie
  2 komentarze

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *