Drugi trymestr ciąży

  Czym różni się drugi trymestr ciąży od pierwszego? Mdłości stają się już tylko wspomnieniem, ciąża staje się już widoczna, ale jeszcze nie sprawia kłopotów. Niektóre mamy ten właśnie czas uważają za najpiękniejszy. Dlaczego? Co w drugim trymestrze dzieje się z dzieckiem, a co z przyszłą mamą?

  Kłopoty związane z przygotowywaniem ciała do ciąży minęły, a te dotyczące przygotowania do porodu – jeszcze się nie zaczęły. Drugi trymestr może być, zatem dla przyszłej mamy najprzyjemniejszym okresem ciąży. Maluszek zaczyna już być coraz bardziej „samodzielny”. Imituje proces oddychania – wciągając i wypuszczając płyn owodniowy. Jego płeć przestaje być niewiadomą, podobnie jak tryb dnia. Rozpoznajesz kiedy śpi, a kiedy jest aktywne. Na co przyszła mama powinna zwrócić szczególną uwagę podczas drugiego trymestru ciąży?

   

  • Niezmiennie priorytetową kwestią jest dieta. To, co jesz w ciąży ma wpływ na zdrowie twoje i twojego dziecka. Pamiętaj o suplementacji środkami z kwasem foliowym (Inofolic) oraz – w przypadku stwierdzonego przez lekarza braków – witaminami polecanymi kobietom w ciąży.
  • Przygotuj się na możliwe kłopoty ze snem i… chrapaniem. Śpij na boku. Najlepiej na lewym, jeżeli będzie sprawiało ci to zbyt wielki kłopot, nie walcz ze sobą i śpij na prawym boku. Jeśli do tej pory spałaś na plecach, przyzwyczajaj się do zmiany. Tej pozycji nie zaleca się przyszłym mamom. Pomyśl o dodatkowych poduszkach, dzięki którym łatwiejsze będzie utrzymanie podczas snu najwłaściwszej pozycji.
  • Kłopoty z cerą mogą zniknąć same z siebie. Włosy i paznokcie będą piękniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Pojawi się ciemniejsza linia między pępkiem a kością łonową – tzw. linea nigra.
  • Dbaj o wysoką odporność, gdyż możesz częściej niż zwykle zapadać na przeziębienia lub grypę.
  • Pamiętaj o regularnych wizytach u lekarza. Przed tobą między innymi takie badania jak: punkcja owodni, usg, tolerancja glukozy oraz badania AFP. Wiele zależy od wieku przyszłej mamy. Im jest on wyższy, tym rośnie liczba badań dodatkowych.

   

  Drugi trymestr ciąży, to dobry czas, aby wybrać szkołę rodzenia, w której wśród ekspertów, przygotujesz się do porodu i przyszłego macierzyństwa. Huśtawka humorów powinna przyszłej mamie dokuczać mniej, więc wszystkie niezbędne informacje bardzo szybko przyswoi. Trzeci trymestr ciąży nie będzie dzięki temu wielką niewiadomą.

   

  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *