Domowy test ciążowy – jak właściwie go wykonać, aby uzyskać pewne wyniki?

  Dla pary, która nie może doczekać się poczęcia potomstwa, wynik testu ciążowego jest jedną z ważniejszych informacji w ich życiu. Czy zobaczenie na teście upragnionych dwóch kresek (lub odpowiedniej litery) jest już powodem, aby zacząć świętować powiększenie się rodziny? Tak, ale pod pewnymi warunkami.

  Obsługa testu ciążowego na szczęście jest bardzo nieskomplikowana. I mimo że na rynku dostępne są trzy rodzaje testów – strumieniowe, paskowe i płytkowe – nie ma to znaczącego wpływu na sposób ich stosowania. W każdym z przypadków chodzi, bowiem o to, aby wykryć w moczu kobiety obecność hormonu, który występuje wyłącznie u pań będących w ciąży – beta-hCG (ludzka gonadotropina kosmówkowa), a jest produkowany przez rozwijający się w macicy płód. Kwestia aplikacji moczu na test – czy bezpośrednio, czy za pośrednictwem pipety, jest już wtórna.

  Wynik testu w przypadku nowoczesnych testów ciążowych może rzeczywiście dawać ogromną nadzieję, bo w większości przypadków są prawdziwe. Wyniki fałszywie dodatnie zdarzają się znacznie rzadziej niż fałszywie ujemne. O czym pamiętać, aby móc uznać wynik testu za właściwy?

  • Przy wykonywaniu testu najważniejszy jest czas. Powinien być on wykonany najwcześniej w dniu spodziewanej miesiączki. Jeśli zostanie wykonany wcześniej, wynik może nie być właściwy, gdyż zawartość hormonu beta-hCG rośnie stopniowo wraz z czasem rozwijania się płodu. Nawet najwrażliwszy test może, zatem nie wykazać jego obecności, jeśli zostanie wykonany zbyt wcześnie.
  • Przed wykonaniem testu należy upewnić się, że nie zabraknie moczu do aplikacji. Najlepszą porą do wykonania testu jest właśnie z tego powodu poranek. Dodatkowo należy zadbać o to, aby nie doszło do zabrudzenia próbki.
  • Jeśli wynik testu okaże się pozytywny, konieczne staje się umówienie wizyty u ginekologa. Nie tylko w celu ostatecznego potwierdzenia, ale również przygotowania planu prowadzenia ciąży. Bo pozytywny wynik testu ciążowego to ledwie wstęp do życiowej przygody.
  Kategoria: Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *