Detoks przed ciążą? Nie daj się nabrać na modne oczyszczanie!

  Słowo „detoks” jest teraz odmieniane przez wszystkie przypadki. Czy moda na oczyszczanie organizmu może mieć pozytywne skutki? Tak, ale pod jednym warunkiem. Zamiast detoksu wybierzesz dietę opracowaną przez eksperta.

  Moda na detoks przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. Bazuje na przekonaniu, że otacza nas tyle zanieczyszczeń i sami przyswajamy tyle toksyn w przetworzonym jedzeniu, że organizm nie jest w stanie sam sobie z tym poradzić. Ile w tym kryje się prawdy? Zdaniem lekarzy, bardzo niewiele. Nie oznacza to rzecz jasna, że nie zdarzają się przypadki zatrucia toksynami (przez toksyny rozumiemy głównie metale ciężkie), niemniej są one naprawdę sporadyczne. Eksperci od zdrowego odżywiania zamiast modnych detoksów proponują zdrowy rozsądek, czyli właściwie zbilansowaną dietę.

  Wbrew rozpowszechnianym teoriom o gromadzących się toksynach, które mają w gruncie rzeczy jedynie zachęcać do udziału np. w detoksykacyjnych wczasach, nasz organizm (a przede wszystkim wątroba) z większością z nich doskonale sobie radzi. Czy to oznacza, że możemy jeść wszystko? Nie. Zwłaszcza jeśli planujesz zostać mamą, a masz kilka lub kilkanaście nadprogramowych kilogramów. Zmiana dotychczasowego trybu życia, zdrowe odżywianie się jest wtedy bardzo ważne. Może nie tylko przyspieszyć i ułatwić zajście w ciążę, ale także utrzymanie jej. Nie jest bowiem tajemnicą, że nadwaga, ponieważ rozregulowuje układ hormonalny, utrudnia zajście w ciążę.

  Aby mieć jednak pewność, że dieta będzie zdrowa, konieczna będzie konsultacja z profesjonalnym dietetykiem. Diety cud określane mianem detoksykacyjnych, a oparte na jednym nawet najzdrowszym składniku (np. kaszy jaglanej), są absolutnie zakazane. Bo choć mogą rzeczywiście dość szybko doprowadzić do utraty wagi, to ich jedynym prawdziwym efektem jest spowolnienie metabolizmu, osłabienie organizmu oraz odwleczenie w czasie macierzyństwa.

  Dieta przyszłych rodziców powinna zawierać wszystkie niezbędne witaminy, pierwiastki oraz więcej niż zazwyczaj kwasu foliowego (np. Infolic). Detoks? Ten pozostawmy tym, którzy naprawdę go potrzebują.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Płodność, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *