Czy moja fasolka mnie słyszy, czyli jak rozwijają się zmysły dziecka w trakcie ciąży

  Większość matek po prostu wie, kiedy ich maluszek słyszy i współodczuwa ich emocje. A co o kwestii rozwijania się zmysłów dziecka w brzuszku mamy mówią eksperci? Czy maluszek najpierw słyszy mamę, czy raczej czuje, gdy ona masuje swój brzuch?

  Naukowcy nie tylko nie podważają przeczuć przyszłych mam, ale wskazali kolejność rozwijania się poszczególnych zmysłów. Co zatem jest pierwsze?

  1. Najpierw u maluszka rozwija się dotyk. Już w pierwszym trymestrze dziecko zaczyna mieć wrażliwe usta a potem nosek. Do końca ciąży czuje już prawie całym ciałkiem, prócz czubka główki. Dlaczego? Aby poród był dla niego łatwiejszy.
  1. Drugi w kolejce jest węch. Choć to może być zaskakujące, ale dziecko zanurzone w wodach płodowych już w dziewiątym tygodniu ma wykształconą jamę nosową. Czy już wtedy czuje zapach np. jedzonych przez mamę potraw? Nie, na pełne odczuwanie zapachów maluszek musi poczekać do 28. tygodnia.
  1. Trzecią pozycję zajmuje smak. Kiedy maluch zamienia się w małego smakosza? Od czwartego miesiąca ciąży. Naukowcy odkryli nawet to, jaki smak preferują – słodki. Słodki jak mleko mamy.
  1. Jako przedostatni rozwija się zmysł słuchu. Kiedy dokładnie? W większości przypadków w 20 tygodniu ciąży. To wtedy większość mam zauważa, że maluszek wyraźnie uspokaja się, gdy tylko zaczyna się do niego przemawiać  uspokajającym tonem. Tak, to nie dzieje się przypadkiem. Z tego samego powodu po narodzinach, można próbować uspokoić maluszka dźwiękiem włączonej suszarki. Ten dźwięk przypomina mu odgłos kołysania się wewnątrz wód płodowych mamy.
  1. Ostatnim na liście, ale jednym z ważniejszych zmysłów jest wzrok. Oczy maluszka są mocno zamknięte aż do 26 tygodnia ciąży. Ale nawet, gdy dziecko je otworzy, to jeszcze niewiele widzi. Źrenice reagują oczywiście na światło, ale obraz jest bardzo długo niewyraźny. Nawet po przyjściu maluszka na świat. Aby dziecko rozpoznało twarz mamy, nie powinna ona znajdować się od niego dalej niż 20 cm. A kiedy wzrok maluszka nabiera ostrości? Około drugiego miesiąca życia.
  Kategoria: Medyczne nowinki, Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *