Ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Co jest wskazane, a co zakazane?

  Poród, zwłaszcza naturalny, wymaga od przyszłej mamy dobrej kondycji. Jak zadbać o swój organizm, aby poprawić jego wytrzymałość i jednocześnie mieć pewność, że ćwiczenia w żaden sposób nie zagrażają zdrowiu rosnącego maluszka? Poznaj wskazówki trenerów personalnych.

  Ćwiczenia dla kobiet w ciąży powinny być prowadzone wyłącznie przez wykwalifikowanych instruktorów. Oczywiście nie oznacza to, że nie można ćwiczyć samodzielnie w domu, ale kontakt z profesjonalistą może uchronić przyszłą mamę od popełniania błędów w trakcie ćwiczeń. A te wbrew pozorom nie powinny być lekceważone, bo mogą doprowadzić do nieprzyjemnych kontuzji. Jak zatem ćwiczyć i przede wszystkim co, aby przyszła mama nie tylko dobrze się czuła w trakcie ciąży, ale także dobrze przeszła sam poród?

  • Joga dla kobiet w ciąży – bardzo dobre rozwiązanie dla tych przyszłych mam, którym zależy na ukojeniu nerwów, odciążeniu mięśni kręgosłupa oraz rozciągnięciu mięśni odpowiedzialnych za elastyczność bioder i ud. Polecane są także ćwiczenia oddechowe (tzw. pranajama), szczególnie istotne podczas porodu. Asany (ćwiczenia) powinny być dopasowywane do stopnia zaawansowania ciąży. Tuż przed rozwiązaniem można wykonywać wyłącznie relaksujące asany i to koniecznie z podparciem.
  • Ćwiczenia z piłką – więcej niż wskazane dla kobiet zmagających się z bólami kręgosłupa. Mają też działanie silnie rozluźniające i wzmacniające mięśnie. Dlatego właśnie zaleca się delikatne podskakiwanie na piłce tuż przed porodem (dzięki temu rozszerza się szyjka macicy). Uwaga, mamom, które przed zajściem w ciążę nie prowadziły zbyt aktywnego trybu życia zaleca się, aby pierwsze próby ćwiczeń odbywały się pod okiem trenera.
  • Pływanie i aqua aerobic – zarówno pływanie jak i aerobic w wodzie mają bardzo pozytywny wpływ na ogólną kondycję przyszłej mamy. Pomaga to zwłaszcza na kłopoty z kręgosłupem oraz opuchnięte kostki. Poza tym nie obciąża nadmiernie stawów. Zdarza się jednak, że ten typ aktywności jest odradzany kobietom, którym dość często przytrafiają się nieprzyjemne infekcje okolic intymnych (np. grzybice). I nawet jeżeli prowadzący ciążę lekarz wyrazi zgodę na ten typ aktywności, wskazana jest ogromna ostrożność. Warto wiedzieć, że zakazane jest korzystanie z jacuzzi, gdyż często bytują tam trudne do wyleczenia – w przypadku zakażenia – bakterie.
  • Fitness – fitness rozumiany jako dynamiczny aerobic jest wskazany tylko w pierwszym trymestrze. I to pod warunkiem, że przyszła mama jest zupełnie zdrowa. Wraz z rozwojem ciąży, lepiej i bezpieczniej wybrać zajęcia mniej dynamiczne, za to bardziej koncentrujące się wokół newralgicznych grup mięśni – kręgosłupa i nóg. Dlatego poleca się raczej zajęcia pilatesu ewentualnie ćwiczenia ze wspomnianą już dużą piłką.
  • Siłownia – każda przyszła mama może odwiedzać siłownię pod warunkiem, że będzie wykonywała jedynie ćwiczenia aerobowe, jak chociażby niezbyt intensywne spacery na bieżni czy jazdę na stacjonarnym rowerze. Dźwiganie ciężarów nie wchodzi w grę, może bowiem doprowadzić nawet do poronienia.

  Najważniejsza jest regularność. I choćby jedynym typem aktywności fizycznej na jaki może zdecydować się przyszła mama były spacery, nie należy z nich rezygnować. Dobra kondycja fizyczna ułatwi poród, dojście do siebie po, a następnie opiekowanie się maluszkiem.

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *