Cukrzyca ciążowa – co może oznaczać taka diagnoza?

  W przypadku cukrzycy ciążowej mamy do czynienia z dobrą wiadomością – przydarza się stosunkowo rzadko, oraz złą – może rozwinąć się niemal u każdej kobiety. Jak tę przypadłość wykryć, aby mieć pewność, że musimy bardzo na siebie uważać?

  Dane statystyczne na temat choroby wskazują, że ta przypadłość może dotyczyć od 4% kobiet w ciąży, nawet do 12% (w zależności od źródeł). W większości przypadków stwierdzenie cukrzycy możliwe jest dopiero w II trymestrze ciąży. Jak? Wykonywany jest prosty test badający poziom cukru we krwi (podczas badania należy być na czczo). W grupie ryzyka są panie z nadwagą, te, które genetycznie są obciążone wystąpieniem cukrzycy typu II oraz te mamy, które we wcześniejszej ciąży miały podwyższony poziom cukru. Drugim badaniem potwierdzającym zagrożenie jest tzw. obciążenie glukozą. Wykonuje się je między 24. a 28 tygodniem ciąży, aby zbadać, jak organizm radzi sobie z podaną przez pielęgniarkę glukozą. Wynik testu ocenia lekarz prowadzący. Ostatecznie wiążącą diagnozą jest badanie kolejne, wykonywane w przypadku, gdy wynik testu drugiego wykaże zagrożenie chorobą. Test nr 3 jest bardzo podobny do testu tzw. obciążenia glukozą, ale jest przeprowadzany na czczo, a reakcja organizmu na podanie glukozy jest badana nie po godzinie a dwóch. Jeśli wynik potwierdzi zagrożenie, „słodka mama” będzie musiała zacząć stosować się do zasad obowiązujących ludzi chorujących na cukrzycę, a w szczególnych przypadkach nawet przyjmować insulinę. Przyjmowanie suplementów diety (m.in. Inofolicu) nie jest zakazywane, gdyż przyszła mama wciąż powinna dbać o swoją kondycję oraz rozwijającego się dziecka.

  Co może spowodować zaniedbanie diety wskazanej przy cukrzycy ciążowej i pominięcie wskazanego przy tej dolegliwości leczenia?

  • przedwczesny poród
  • zgon wewnątrzmaciczny
  • niewystarczające rozwinięcie się narządów wewnętrznych maluszka (zwłaszcza układu oddechowego)
  • makrosomię, czyli nadmierną masę oraz rozmiar rozwijającego się płodu
  • niebezpieczne powikłania podczas żółtaczki noworodkowej.

  Czy te „straszenie” groźnymi konsekwencjami jest konieczne? Owszem, gdyż w wielu przypadkach choroba rozwija się prawie bez objawów – regularne badania krwi jest obowiązkiem każdej przyszłej mamy.

  Kategoria: Dieta w ciąży, Płodność, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *