Co wpływa na płodność mężczyzn?

co wpływa na płodność mężczyzn

  Związek kobiety i mężczyzny jest jedyną metodą na początek nowego życia. Brak efektów w postaci ciąży powoduje, że to kobiety jako pierwsze podejmują się leczenia. Statystyki wskazują jednak, że przyczyny niepłodności w takim samym stopniu leżą po stronie kobiet, jak i mężczyzn. Według danych WHO, w 40% to właśnie zaburzenia u mężczyzn są odpowiedzialne za problemy z płodnością, 40% problemów powiązanych jest z zaburzeniami płodności u kobiet, a 20% to tzw. niepłodność wspólna, w której zarówno mężczyzna, jak i kobieta mają z tym problem.

  Czynniki, które wpływają na męską płodność uwzględniają cały szereg elementów, począwszy od produkcji plemników, po ich transport, przedostanie się do pochwy, aż po szereg czynników zewnętrznych, tzw. środowiskowych.

  Wyróżnia się kilka czynników: jądrowe, pozajądrowe, przedjądrowe.

  1. Czynniki jądrowe związane są z uszkodzeniem struktury i funkcjonowania jąder. Uszkodzenie jąder, czynniki immunologiczne tj. wytwarzanie przeciwciał, czynniki zewnętrzne tj. promieniowanie i chemioterapia, które uszkadzają plemniki oraz wysoka temperatura – to najważniejsze z nich.
  Prawidłowy przebieg produkcji plemników (tzw. spermatogeneza) odbywa się w temperaturze 35-35,5 stopnia, a więc niższej niż temperatura ciała. Stąd też powszechne jest przekonanie o tym, że wysoka temperatura jąder zmniejsza męską płodność. Badania wykazały, że infekcje, w wyniku których zwiększa się temperatura ciała faktycznie obniżają jakość nasienia. Jednak wpływ czynników środowiskowych, takich jak korzystanie z sauny, upały, czy noszenie mało przewiewnej bielizny nie został jednoznacznie potwierdzony.

  2. Druga grupa determinantów obniżających męską płodność – czynniki pozajądrowe – to wszelkie te czynniki, które uniemożliwiają zapłodnienie w wyniku infekcji gruczołów dodatkowych (np. prostaty) oraz infekcji dróg wyprowadzających nasienie (np. infekcje nasieniowodów).

  3. Determinanty przedjądrowe to kluczowe czynniki, które wpływają na obniżenie męskiej płodności. Zaliczamy do nich zaburzenia hormonalne oraz negatywny wpływ środowiska.
  Wśród zaburzeń hormonalnych wpływ na męską płodność ma np. zwiększenie ilości androgenów, które występuje przy nowotworze jądra lub przeroście nadnerczy. Zakłócenia hormonalne znacznie obniżające męską płodność, wiążą się także z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy (np. przy chorobie Hashimoto), a także z niedoborem estrogenów lub z nadmiarem prolaktyny.
  Jeśli mowa o czynnikach środowiskowych, niezwykle ważny jest tryb życia mężczyzny. Szczególnie ważna jest dieta, włączenie do posiłków dużej ilości warzyw, unikanie fast foodów oraz przyjmowanie suplementów z cynkiem i witaminą C. Zdecydowanie należy zrezygnować z alkoholu i papierosów, które uszkadzają plemniki oraz zmniejszą ich liczbę w nasieniu, a w przypadku zapłodnienia mogą być odpowiedzialne za wady wrodzone płodu. Badania wskazują również, że za obniżoną płodność odpowiedzialny jest też stres, który obniża ruchliwości plemników i często przyczynia się do problemów ze wzwodem.

  Jak widać, czynniki, które wpływają na męską płodność mają różne podłoże. Część z nich nie jest zależna od trybu życia i może być rozpoznana tylko i wyłącznie za pomocą specjalistycznych badań. Mężczyźni muszą mieć jednak świadomość, że wiele zależy również od nich samych, a zmiana trybu życia na zdrowszy, to pierwszy krok, by poprawić swoją płodność. Jeśli to nie przyniesie rezultatów, należy zdecydowanie udać się do lekarza, który zbada, co może być główną przyczyną problemów z płodnością.

  Kategoria: Płodność, Zdrowie partnera

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *