Ciemna kreska na brzuchu – fizjologia czy nieestetyczny defekt?

  Ciemna kreska na ciążowym brzuchu, inaczej linea negra, pojawia się zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży. Stare ludowe powiedzenia przekonują, że to właśnie dzięki niej maluszek wie, którędy ma „wyjść na świat”. Co zaś o ciemnej kresce mówią ginekolodzy i położne?

  Ciemna pręga na ciążowym brzuszku pojawia się zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży i jak przekonują specjaliści jest zupełnie naturalnym fizjologicznie stanem. Co jeśli ciemniejsza linia pojawi się dopiero w trzecim trymestrze? Nie jest to powód do niepokoju, niekiedy tak się dzieje.

  Skąd się bierze ta zmiana? Linea nigra powstaje z powodu rosnącego natężenia melatoniny w organizmie przyszłej mamy. Za intensywniejszą niż wcześniej produkcję melatoniny odpowiada progesteron. Hormon, który jest odpowiedzialny za utrzymanie ciąży, zatem jest produkowany w ilościach hurtowych. Wraz ze zbliżającym się rozwiązaniem jest progesteronu coraz więcej, więc więcej jest melatoniny – tak, to oznacza, że im bliżej dnia porodu tym ciemniejsza staje się kreska na ciążowym brzuszku.

  Ciemna kreska staje się często szybciej widoczna u kobiet z ciemną karnacją, gdyż one naturalnie mają podwyższony poziom melatoniny niż kobiety z jasną cerą i jasnymi włosami. Niezależnie jednak od karnacji czarna kreska nie pozostaje na zawsze. I choć nie blednie w dniu porodu ani kilka dni później, to jest kwestią kilku miesięcy jej zupełne wyblaknięcie.

  Zwiększona produkcja melatoniny powoduje powstanie nie tylko ciemnej pręgi. Może bowiem doprowadzić do pojawienia się przebarwień w innych miejscach ciała kobiety w ciąży. Dlatego w okresie zwiększonego nasłonecznienia większość kobiet w ciąży powinna unikać długotrwałej ekspozycji na słońcu. Dlaczego? Zmiany barwnikowe, które powstaną w tym czasie z połączenia zwiększonej zawartości melatoniny i promieni UV nie znikają już tak szybko jak ciemna pręga z brzuszka. W poszczególnych przypadkach nie znikają wcale. Jeśli zatem spodziewasz się maluszka, a tak się składa, że nie jesteś w stanie uniknąć nasłonecznionych terenów, pamiętaj o stosowaniu specjalnych preparatów kosmetycznych zapewniających ochronę przed promieniami UV.

  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *