Ciąża zimą – jak się ubierać, aby nie zaszkodzić maluszkowi w brzuszku?

  Kwestia zimowej garderoby jest ważna dla przyszłej mamy wcale nie z powodów estetycznych. A przynajmniej nie tylko. Priorytetem jest zdrowie, a temu najbardziej szkodzi tak przegrzanie jak i przeziębienie. Jak zatem wybierać ubrania, aby ciąża zimą nie wiązała się z katarem czy kaszlem?

  Ciąża zimą może wydawać się trudnym doświadczeniem ze względu na spore ryzyko np. przeziębienia, grypy czy uporczywego kataru. Tymczasem wcale tak być nie musi. Wystarczy przestrzegać kilku żelaznych zasad podczas kupowania odzieży na sezon zimowy.

  • Dalece groźniejsze od przeziębienia jest pozornie niewinne przegrzanie. Hormony, które buzują podczas ciąży skutecznie bronią przyszłą mamę przed niebezpiecznym wyziębieniem organizmu. Przed przegrzaniem niestety już nie. A niepotrzebna wilgoć, np. powstała w efekcie nadmiernego wydzielania potu, jest niczym zaproszenie dla niebezpiecznych bakterii i wirusów. Kilka minut w zbyt gorącym pomieszczeniu w ciepłym ubraniu może mieć bardziej przykre konsekwencje niż spacer nawet po trzaskającym mrozie.
  • Kompletując garderobę, warto wybierać taką odzież, którą można nosić warstwowo, na tzw. cebulkę. Dlatego kurtka (lub płaszcz) powinna mieć zamek umożliwiający rozpinanie jej zarówno od dołu jak i od góry. Przyszła mama powinna móc szybko i bezproblemowo dostosować swoje ubranie do tego jaką temperaturę odczuwa.
  • Bielizna nie może być zbyt obcisła, ani wykonana z materiałów nieprzepuszczających powietrza – zgodnie z założeniem, że przegrzanie jest gorsze od chwilowego ochłodzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest noszenie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów, nawet w nieco za dużym rozmiarze.
  • Rajstopy także powinny być niezbyt obcisłe. Nawet jeśli to oznacza noszenie spodni w jeszcze większym rozmiarze. Paniom, które nie cierpią rajstop zawsze warto podpowiedzieć kupno wysokich, wełnianych zakolanówek czy pończoch – oczywiście to wyklucza noszenie spodni.
  • Buty? Ciepłe, ale przede wszystkim uniemożliwiające poślizgnięcie się. Bo zimą jeszcze większym zagrożeniem są upadki. Aby zminimalizować to ryzyko konieczne jest nie tylko właściwe obuwie, ale też i umiejętne upadanie w tył lub na bok – bez wyciągniętych rąk, aby ich nie połamać.
  Kategoria: Styl życia, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *