Ciąża zagrożona – czy to musi oznaczać dla przyszłej mamy kłopoty?

  Diagnoza – ciąża zagrożona – może wywołać strach. I choć z pewnością te słowa lekarza należy potraktować poważnie, nie jest wskazane zamartwianie się. Przestrzeganie wskazówek lekarza prowadzącego jest najlepszym rozwiązaniem.

  Stwierdzenie, że ciąża jest zagrożona nie jest jednoznaczne. W dużym uproszeniu można oczywiście stwierdzić, że po takiej diagnozie przyszła mama powinna przede wszystkim na siebie uważać, nie przemęczać się i przyjmować hormony podtrzymujące ciążę. Tyle, że jest to prawda niepełna, bo każdy przypadek ciąży zagrożonej jest wyjątkowym przypadkiem. Każda diagnoza i zalecenia są ściśle skorelowane z powodem, przez który ciąża jest określana, jako zagrożona.

  Powody, przez które ciąża może być zagrożona

  • Wiek przyszłej mamy (przed 18 rokiem życia lub po 40.), ale także ojca. Mężczyźni, którzy decydują się na ojcostwo po 55. roku życia, ryzykują tym, że u ich dzieci rozwiną się wady genetyczne. W takich przypadkach szczególnie wskazane są badania prenatalne.
  • Choroby istniejące jeszcze przed zajściem w ciążę – m.in. cukrzyca, astma, choroby serca, nerek i wątroby. Aby poród nie nastąpił przed czasem, niezbędne jest ich wyleczenie jeszcze przed zapłodnieniem, zaś w przypadkach, kiedy nie jest to możliwe – stan przyszłej mamy powinien być przynajmniej ustabilizowany. Kontrola ginekologa w takich przypadkach może okazać się niewystarczająca. Przyszła mama powinna odwiedzać także lekarza specjalizującego się w dolegliwościach, z którymi się zmaga.
  • Choroby, które pojawiają się w trakcie ciąży – najniebezpieczniejszą są toksoplazmoza i różyczka.
  • Wadliwa budowa macicy lub szyjki macicy. Wady anatomiczne mogą mieć podłoże biologiczne, istnieć od zawsze – przyszła mama nie zawsze zdaje sobie z nich sprawę. Wady szyjki macicy mogą jednak być również efektem źle przeprowadzonego zabiegu łyżeczkowania macicy.

  Na jakie objawy powinna zwracać uwagę przyszła mama?

  • bóle i skurcze brzucha
  • wzrost ciśnienia krwi
  • zawroty głowy
  • obrzęki
  • nietypowa wydzielina z pochwy
  • krwawienie

  W przypadku pojawienia się tych objawów, należy szybko skontaktować się z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach konieczna będzie, bowiem obserwacja na oddziale patologii ciąży, aby móc bezpiecznie przygotować przyszłą mamę na przyjście na świat zdrowego maluszka.

   

  Kategoria: Płodność, Twoje zdrowie, Ty i partner

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *