Ciąża po 40-stce, na co uważać?

ciąża po czterdziestce

  W tym wieku, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w jednym cyklu menstruacyjnym spada do około 5%, a w ciążę zachodzi mniej niż 1% kobiet. Ciąża u kobiet starszych może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Ponadto zwiększa się ryzyko wystąpienia wad genetycznych dziecka, takich jak np. zespół Downa. Według ekspertów, związane jest to przede wszystkim z nieprawidłowym podziałem komórki na początku rozwoju płodu. Badania prenatalne, które można wykonać, aby upewnić się czy wszystko jest w porządku są odradzane starszym kobietom, z powodu dużej inwazyjności i komplikacji z tym związanych. Po 40- tym roku życia zwiększa się także ryzyko ciąży mnogiej – przyszli rodzice muszą być przygotowani na to, że ich wysiłek po porodzie może być o wiele większy niż przypuszczali. Istotna jest także kwestia poronień – ryzyko poronienia u kobiet po 45 życia przekracza aż 90%.

  Kobiety po 40-stce mogą zajść w ciążę, ale pod pewnymi warunkami. Lekarze zwracają uwagę, że z powodu rosnącego ryzyka różnych powikłań, kobiety po 40-stece powinny przygotować się do niej ze szczególną starannością

  Jak się przygotować?

  1. Badania i leki
  Bezwzględnie należy wykonać podstawowe badania lekarskie. Po 40-stym roku życia zwiększa się ryzyko występowania chorób, które mogą zagrażać życiu matki i dziecka np. nadciśnienie lub cukrzyca typu II. Kobiety, które przyjmują jakieś leki, powinny skonsultować tę kwestię z lekarzem i upewnić się czy nie ma przeciwskazań.

  2. Zdrowe odżywianie i suplementy – Inofolic
  Każda kobieta, która decyduje się na dziecko powinna zdrowo się odżywiać i przyjmować właściwe suplementy. Należą do nich preparaty z myo-inozytolem i kwasem foliowym, takie jak np. Inofolic. Myo-inozytol, jeden ze składników tego suplementu, poprawia jakość owulacji, a kwas foliowy jest natomiast odpowiedzialny za prawidłowe powstawanie i rozwój wszystkich komórek płodu. Dieta musi zostać wzbogacona m.in. o witaminę D3, żelazo, wapń, jod i kwasy omega-3. Wszelkie dodatkowe dawki makro- i mikroelementów powinno się konsultować z lekarzem ginekologiem.

  Dlaczego warto?
  Kobiety powinny być informowane o wszelkich zagrożeniach związanych z późną ciążą. Ale jest też i druga strona medalu. Starsze mamy są bardziej świadome rodzicielstwa. Wiele z nich zrealizowała się już na polu zawodowym i chce poświęcić się wyłącznie dziecku. Są, więc lepiej przygotowane psychicznie i dojrzalej podchodzą do porodu i rodzicielstwa.

  Jedno jest pewne – decyzja o ciąży jest kwestią zupełnie indywidualną i niezależnie od wieku przyszłej mamy, zawsze należy dążyć do tego, by dbać o swoje zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka na każdym kroku już od momentu poczęcia.

  Kategoria: Aby zajść w ciążę, Twoje zdrowie

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *